Quantcast
Channel: образование – Svetlin Nakov – Official Web Site and Blog
Viewing all 99 articles
Browse latest View live

Безплатна книга по основи на програмирането (със C# на български език) –бета версия

$
0
0

Приятели на програмирането и технологиите, радостен съм да съобщя, че излезе публичната предварителна версия на безплатната книга по основи на програмирането с езика C# за напълно начинаещи, която аз заедно с широк екип от доброволци и приятели на СофтУни разработваме през последните 3 месеца:

За книгата “Основи на програмирането със C#”

Книгата е официален учебник за безплатните курсове по програмиране за начинаещи, които СофтУни провежда вече над 100 пъти присъствено в 28 български града и онлайн. Тя е учебно пособие, което може да се ползва като допълнение към курса за старт в програмирането в Софтуерния университет. В безплатната книга за програмиране са обяснени учебният материал от СофтУни курса за навлизане в програмирането (работа с данни, проверки и цикли) и всички задачи от упражненията.

Книгата е безплатна!

Книгата “Основи на програмирането със C#” е безплатна и се разпространява свободно под лиценз CC-BY-NC-SA. Тя е разработена със системата за документация GitBook, като проект с отворен код в GitHub, използвайки единствено Markdown форматиране (.md страници, сорс код, таблици и картинки). Разпространява се свободно в следните формати:

Учебно съдържание

Авторски колектив

Книгата е написана от широк състав от доброволци автори и редактори, които дариха своето време и труд, за да създадат един прекрасен безплатен учебник по програмиране за начаинаещи. Болшинството от авторите са бивши или настоящи топ студенти от СофтУни, които са минали през основите на програмирането, решавали са задачите от настоящата книга (и курса към нея) и знаят много добре какво затруднява начинаещите. Сега повечето от тях работят като професионалисти в софтуерната индустрия и желаят да помагат на навлизащите в професията. Ето имената на нашите герои – автори и редактори на книгата “Основи на програмирането със C#” (по азбучен ред):

Aлександър Кръстев, Александър Кирилов, Ангел Димитриев, Васко Викторов, Венцислав Петров, Даниел Цветков, Димитър Татарски, Димо Димов, Диян Тончев, Елена Роглева, Жулиета Атанасова, Захария Пехливанова, Ивелин Кирилов, Искра Николова, Калин Примов, Кристиян Памидов, Любослав Любенов, Николай Банкин, Николай Димов, Павлин Петков, Петър Иванов, Росица Ненова, Руслан Филипов, Светлин Наков, Стефка Василева, Теодор Куртев, Тоньо Желев, Християн Христов, Христо Христов, Цветан Илиев, Юлиан Линев, Яница Вълева.

Инициатор на създаването на книгата е д-р Светлин Наков, който от повече от 15 години насам обучава начинаещи програмисти и е систематизирал своя опит в обученията на напълно начинаещи в курса “Основи на програмирането” в СофтУни. Той е главен автор на съдържането и учебните материали към курса, а те са използвани като основа за съдържанието на настоящата книга.

Книгата е спонсорирана от Фондация “Софтуерен университет”, която предоставя безплатно образование за софтуерни инженери, разработва учебно съдържание с отворен лиценз, обучава учители, провежда практически курсове по програмиране и технологии, разработва книги и учебници и подкрепя свободното образование като цяло.

Бета версия – търсете грешки!

Настоящото издание на книгата е бета версия. Това означава, че все още съдържанието не е финализирано и може да се променя. Книгат ае пусната публично, за да може всеки читател да изпраща грешки и коментари, които на които се е натъкнал докато чете. За да докладвате проблеми, използвайте официалния тракер в GitHub:

Докладвай грешка в C# книгата “Основи на програмирането”

Не обещаваме, че ще поправим всичко, което докладвате, но ще се постараем да вземем предвид всички ваши препоръки, коментари и да изичстим докладваните проблеми.

Плановете за напред

Имаме амбициозни планове за идните няколко месеца: 6 книги на 6 различни програмни езика, английска версия, отпечатване на хартия, продължение на книгата и т.н.

Печат на хартия?

Планираме отпечатване на хартия на книгата “Основи на програмирането със C#” през есента (септември-октомври 2017 г.) и разпространение по книжарниците и в СофтУни. Отнема време, защото трябва първо да минат редакциите, да оправим бъговете, които открием, и да я подготвим за печат, след което да я изпратим на издателството и да изчакаме 1-2 месеца за отпечатването. Имайте търпение!

Варианти с Java, JavaScript, Python, PHP и C++

Екипът на книгата с подкрепата на Фондация “Софтуерен университет” и под наставленията на Светлин Наков работим и върху адаптирането на книгата “Основи на програмирането” за още няколко програмни езици: Java, JavaScript, Python, PHP и C++. Планираме да преведем книгата на тези езици, като ще се стремим да направим почти огледално копие със сменен синтаксис и адаптации, където е необходимо. Можете да следите за проектите за новите книги в GitHub:

Търсим още автори и редактори!

За новите книги за Java, JavaScript, Python, C++ и PHP търсим съавтори, редактори и съмишленици, които да ни помогнат с превода към другите езици. Изискванията са:

  • Доказан опит с програмирането, поне на начално ниво (година работа в софтуерна фирма или 600/ 600 точки на изпита по основи на програмирането в СофтУни + топ резултати в другите курсове)
  • Добро ниво на владеене на съответния програмен език (Java, JavaScript, Python, C++ или PHP)
  • Желание да помогнеш за каузата доброволно, без заплащане, за доброто на навлизащите в програмирането (около 20-30 часа работа)

Форма за записване на кандидат-автори за превод на C# книгата по основи на програмирането към други езици за програмиране (Java, JavaScript, Python, C++ или PHP):

https://goo.gl/forms/w1bQ6DbGJkSEhIPp2

Благодарности към екипа

Благодаря на всички, които повярваха в този проект и участваха доброволно в него! Благодаря ви колеги, че направихте над 2000 промени (Git commits), с които създадохте 20 глави и около 400 страници качествено учебно съдържание. Благодаря специално на Венци Петров и Росица Ненова, които редактираха старателно всяка страничка, всяка табличка, всяко парченце код и всяко едно изречение, за да уеднакват стиловете и да изчистят грешките. Очаквайте шумно парти, като излезе хартиената версия на книгата и се надявам да се включите и за другите книги в плана.


Тенденции в софтуерната индустрия в БГ за 2017 г. и класация на езиците за програмиране –годишното проучване на СофтУни

$
0
0

Наскоро завърши годишното технологично проучване на СофтУни сред софтуерните фирми, което правим всяка година с цел адаптиране на нашите учебни планове и програми спрямо актуалните нужди на софтуерната индустрия. Проучването беше проведено в периода април-май 2017 г. в България и е актуално към средата на 2017 г. Валидно е само за българския пазар на софтуерна разработка.

За мен е нормално всяко читаво учебно заведение да провежда регулярно подобни проучвания и да адаптира обученията си спрямо локалните и глобалните трендове и нужди. Дали традиционните университети, училищата, частните обучителни организации, академии и школи правят такива проучвания не знам, но мога да споделя, че от създаването на СофтУни през 2014 г. до момента редовно събираме по систематичен начин мнението на софтуерните и ИТ фирмите и адаптираме учебния план, учебните курсове и учебния процес към нуждите на бизнеса.

Целта на проучването е да се оцени кои езици за програмиране, софтуерни технологии, инструменти и методологии се търсят най-много на пазара на труда в ИТ сектора в България към средата на 2017 г.

За използваната методология

Методологията, която ползваме за проучването, е стандартна:

  • Проверяваме сайтовете за работа в България и събираме най-търсените езици и технологии от софтуерния свят и изисквания към търсещите работа към май 2017 г.
    • Разделяме използваните технологии в категории (примерно езици за програмиране, уеб технологии, front-end технологии, back-end технологии, технологии от света на базите данни, нетехнологични умения и други).
    • Отсяваме тези от категориите, които имат пряко отношение към софтуерната индустрия в България и обученията на софтуерни инженери.
  • Въз основа на събраните данни изграждаме анкета с въпроси, включваща серия въпроси, разделени на групи.
    • Повечето въпроси са в стил “Кой front-end framework ползвате във вашата фирма?”
    • Отговорите са измежду най-популярните на пазара технологии + празно поле за дописване (ако сме изпуснали даден отговор).
    • На всички въпроси може да се посочи повече от един отговор и затова сборът от процентите надвишавт 100%.
  • Анкетата е изпратена на около 200 фирми от партньорската мрежа на СофтУни и външни компании (предимно на технически ръководители), с молба да бъде попълнена старателно.
    • Анкетата е попълнена успешно от около 90 фирми, с най-разнообразен профил: продуктови и аутсорсинг компании, софтуерни фирми, ИТ фирми, ползващи всякакви технологии.
    • Обхванати са болшинството от по-големи софтуерни фирми (над 100 души), както и редица средни и мини-фирми.
  • Резултатите са събрани, внимателно обобщени и визуализирани като диаграми от техническия експерти от СофтУни.

За автентичността на изследването

Внимание: по никакъв начин не гарантираме за автентичност, научен подход, статистическа значимост и подобни, нито за посочените отговори, нито за направените изводи. Публикувам резултатите с идеята, че може да са полезни и на други фирми и организации от софтуерната индустрия. Вложихме доста усилия и старание, за да съберем тези резултати, но в духа на отворения код и култура, решихме да ги споделим.

Използвайте резултатите от настоящото проучване на свой собствен риск!

Да преминем и към самите резултати.

Област на разработка

  • Изглежда болшинството от анкетираните фирми разработват уеб-базиран софтуер. Някои разработват уеб и мобилен едновременно.
  • Половината фирми имат QA позиции в екипите си.
  • Половината фирми разработват мобилни приложения.

Уеб разработка

  • Масово уеб разработчиците пишат full-stack.

Web Front-End технологии

  • Изглежда Angular е победител във front-end web frameworks категорията, но React е плътно зад него. Останалите участници са с много малко влияние.

Web Back-End езици

 

  • Лидери в back-end програмирането в България са C#, Java и PHP с много малка разлика.
  • Python и Ruby в БГ се ползват много по-малко от C#, Java, PHP и JS.

Web Frameworks за C#, Java и PHP

  • От лидерите в Web back-end програмирането сме извадили водещите технологични рамки (frameworks) за езиците C#, Java и PHP.
  • В C# света ASP.NET MVC и остарялата технология Web Forms се ползват почти еднакво! .NET Core все още навлиза на пазара и изостава от утвърдените по-стари технологии.
  • В Java света Spring Framework води пред Java EE с малка преднина.
  • В PHP света най-използваният framework е Symfony, следван от Laravel.

ORM Frameworks за C#, Java и PHP

  • В C# света болшинството разработчици ползват Entity Framework (EF).
  • В Java света болшинството разработчици ползват Hibernate и Spring Data.
  • В PHP света всеки ползва каквото си иска за достъп до данните – няма технология победител.

Databases

  • В базите данни в българската софтуерна индустрия най-използваната база е MS SQL Server, следвана от MySQL.
  • В C# света се ползва предимно SQL Server.
  • В PHP света се ползва предимно MySQL.
  • В Java света се ползват най-вече MySQL и MS SQL Server (леко съм изненадан).

Web and Front-End Templating Engines / Frameworks

  • Във всички технологии за уеб разработка (PHP, Java, C#, JS) се наблюдава предпочитанието потребителският интерфейс да се рендира с JS front-end framework (като React или Angular) вместо със сървърен templating engine.
  • При C# уеб разработката най-използвана е комбинацията ASP.NET MVC + Angular.
  • При Java уеб разработката най-използвана е комбинацията Spring + React.
  • При PHP уеб разработката най-използвана е комбинацията PHP + React (не съм убеден, че това е вярно).
  • От всички технологии за JS front-end templating се ползват най-много React и Angular.
  • jQuery се ползва най-често съвместно с други JS frameworks, а не самостоятелно и затова делът му в статистиката е толкова голям.

Технологии за разработка на мобилни приложения

  • Android има лека преднина пред iOS, а другите мобилни платформи практически са извън надпреварата.
  • Болшинството Android developers използват Java.
  • Болшинството iOS developers използват Swift. Най-сетне Swift изпревари застаряващият вече език Objective C.
  • Технологии като JS hybrid apps, JS native apps, Xamarin mobile apps и Unity for mobile се ползват рядко при мобилната разработка.

Езици при обработката на данни

  • C# води с малко пред Java и Python при сървърната обработка на данни. Други сериозни участници в тази надпревара не се забелязват.
  • Вероятно въпросът не е бил добре разбран от анкетираните, защото идеята беше “какво ползвате за big data / data science и подобни“, но отговорите са в стил “с какво си обработвате данните от страна на сървъра“. Отговори като R и Scala отстъстваха.

Framework Development езици

  • При програмистите с профил framework developer разнообразието от езици и технологии е огромно и нямаме категорични победители.

QA, ръчно тестване и автоматизация

  • Времето на QA автоматизацията дойде. Болшинството от QA инженерите в българската софтуерна индустрия се занимават с QA automation.
  • При автоматизираното тестване най-предпочитаният инструмент е Selenium.

Използвана от програмистите операционна система

  • Имаме категоричен победител при операционните системи, използвани при разработката на софтуер (desktop средата на програмистите) и това е Microsoft Windows!

Тип бизнес: продуктови и аутсорсинг фирми

  • Повечето софтуерни инженери в България разработват продукт или услуга. Това може да е проект на фирмата-работодател (разработка на български продукт / услуга или чужд / услуга продукт от фирмата-майка) или като част от аутсорснат екип (разработка на чужд продукт или услуга с български dev екип).
  • По-малко от половината програмисти в България работят в аутсорсинг сценарий (като екип или човек под наем на чужда фирма).

Глобални изводи от проучването

  • Приблизителна класация на топ 10 на най-търсените езици за програмиране в България (към май 2017 г.):
    1. C#
    2. Java
    3. JavaScript
    4. PHP
    5. C++
    6. Swift
    7. Python
    8. Ruby
    9. Objective-C
    10. Go
  • Класацията на езиците за програмиране е ориентировъчна.
    • Първите 4 езика се търсят долу-горе еднакво, така че C# не е победител, нито Java. Спорно е дали C# или JavaScript се търси повече.
    • След 5-та позиция класацията също е дискусионна. Спорно е дали Swift или Python се търси повече.
    • За първите 5 езика, обаче сме сигурни кои са и те са C#, Java, JS, PHP и C++.
    • Имайте предвид, че да се правят класации е много трудна работа, защото в обявите за работа езиците и технологиите винаги се търсят заедно. Затова много не вярвайте на горната подредба. Тя е само за ориентация!
  • Най-търсените езици за програмиране в България са C#, Java, PHP и JavaScript.
    • JavaScript се търси най-много, защото е част от професията на C#, Java и PHP разработчиците, но самостоятелно не се търси повече от C# или Java.
    • След първите четири места (където няма категоричен победител измежду C#, Java, JavaScript и PHP), по търсене следват C++, Python, Swift и Ruby.
    • Езици като Ruby, Go, Kotlin, Scala, Erlang, Haskell се считат за екзотични и се търсят слабо в България. Слабо е търсенето и на езици като чисто C, VB.NET, Objective-CPerl, R, assembler, Delphi.
  • В списъка не сме включили помощни езици от разработката на софтуер като HTML, CSS и SQL, защото те не са езици за програмиране.
    • Не е редно да се сравнява Java с SQL или HTML, все едно да сравняваш ягоди с мобилни телефони.
  • Болшинството софтуерни проекти в България са за разработка на уеб и мобилни приложения.
  • Най-използваните технологии в C# / .NET екосистемата са ASP.NET, Entity Framework и SQL Server + Angular / React.
  • Най-използваните технологии от Java екосистемата са Spring Framework, Java EE, Hibernate, MySQL и Android + React / Angular.
  • Най-използваните технологии от PHP екосистемата са Symfony, Laravel и MySQL + React / Angular.
  • Най-използваните технологии от JavaScript екосистемата са React, Angular и Node.js.
  • Най-използваните бази данни в българската софтуерна индустрия са MySQL и MS SQL Server.
  • Над половината софтуерни екипи имат QA инженер в състава си и той се занимава с test automation и с много голяма вероятност ползва Selenium.
  • При уеб разработката front-end частта се пише предимно на Angular или React (с JavaScript). Отмина времето на server-side HTML rendering.
  • Мобилните приложения се пишат предимно на Java и Swift. Все още JS не е навлязъл масово.

Да не би да има някаква грешка?

Ако ви се струва, че в някоя от анкетите резултатите са странни, или някой от изводите не ви допада, спокойно. Никой не претендира нито, че проучването е направено достатъчно автентично, честно, безпристрастно и коректно, нито, че изводите и разсъжденията са непременно правилни. Ползвайте си данните както намерите за добре и не забравяйте да ползвате задклавиатурното си устройство. Мислете! Търсете фактите и доказателствата, разсъждавайте, проверявайте информацията, агрегирайте мнения!

Възможна причина за потенциално изкривяване на резултатите от настоящото проучване е, че е правено предимно сред фирмите от екосистемата на СофтУни. Сред тях рядко ще срещнете хардуерни фирми, фирми с профил IoT, system integrators или call centers, така че най-вероятно извадката от фирми не е съвсем представителна. И затова ползвайте информацията с внимание и размисъл! Успех на всички!

Безплатен курс за технологични обучители @ СофтУни

$
0
0

От 21 юли лично ще водя безплатен курс за технологични обучители в СофтУни:
Train the trainers course @ SoftUni

https://softuni.bg/trainings/1709/train-the-trainers-july-2017

Ще ви науча на техники, подходи и инструменти за подоготвка и провеждане на качествени технологични обучения. Ако някой има интерес да развие уменията си да презентира и преподава, може да се запише.

Курсът е безплатен, така че елате с приятели. Изискват се начални технологични умения (програмиране и ИТ).

Летен лагер за програмисти и ИТ ентусиасти –СофтУни Кемп – 22-27 август 2017

$
0
0

Каня всички с интереси към информационните технологии, дигиталния свят и програмирането на летния лагер на СофтУни:

http://conf.softuni.bg

Тази година кемпът ще бъде между 22 и 27 август на Мальовица. Цената е силволична: 150 лв. за 5 нощувки + храна. Въпроси можете да задавате във FB събитието за кемпа.

Лагерът съчетава технически обучения, спорт, почивка и забавления, в добра компания и на чист въздух, далеч от жегите.

Лектори и ментори в обученията ще бъдат известни трейнъри от СофтУни: Светлин Наков, Иван Йонков, Симеон Шейтанов, Иван Иванов, Божидар Гевечанов.

Ето и някои от темите: новият Java език Kotlin, мобилни и уеб приложения с Kotlin, NativeScript и мобилни приложения, Unity и разработка на игри, WordPress и създаване на уеб сайтове, работа по истински практически проекти – Проектиада.

Елате на СофтУни кемп 2017! Докоснете се до програмирането и технологиите.

Четирите най-търсени професии в софтуерната индустрия за 2017 г.

$
0
0

Днес водих live stream във FB по темата за четирите най-търсени професии в софтуерната индустрия в България и мотивирано обясних кои са те:

  • JavaScript Developer
  • C# Developer
  • Java Developer
  • PHP Developer

Гледайте цялото видео, заедно с анализ на проучването “БАСКОМ Барометър” (2016) за софтуерната индустрия и проучването на СофтУни за 2017 г. за търсенето на различните технологии в БГ софтуерната индустрия.

Да си направим WordPress сайт за 2 часа

$
0
0

В петък на СофтУни кемпа на Mальовица разказах и показах WordPress в действие и как можем да си направим съвременен уеб сайт за фирма или организация за няколко часа, използвайки само безплатни WP теми, добавки и инструменти. Обещах да пусна видео от заигравката с WordPress, Elementor и още няколко плъгина:

Ако някой се запали, може да рзгледа и целия WordPress курс, който се провежда 2-3 пъти в годината в СофтУни: https://softuni.bg/opencourses/wordpress-basics.

СофтУни фамилията се разраства с нови инициативи и нова бранд идентичност

$
0
0

СофтУни стартира през 2013 г. с амбицията да предостави истинско образование за софтуерни инженери, с което да дава професия, работа и висок жизнен стандарт на хиляди млади хора, които поемат по пътя на програмирането и дигиталните професии. Първоначално излязохме с концепцията да дадем алтернатива на университетското образование под името “Софтуерен университет“, но постепенно проектът се превърна най-големият български образователен център за програмиране, ИТ и дигитални умения.

Разрастването на СофтУни

И този иновативен образователен проект СофтУни, задвижван първоначално от Светлин Наков и Христо Тенчев, се разрасна и през обученията за 4 години преминаха над 50 000 души и екипът на СофтУни порасна до над 50 души, под напътствията и ръководството Иван Ненков. Редом с основната програма на СофтУни за софтуерни инженери (2-3 години интензивни обучения всеки ден със специализация в C#, Java, JavaScript и PHP), се появиха и стотици отворени курсове с десетки хиляди участници. Развиха се направления и програми за обучения по дигитален маркетинг, дигитални изкуства, хардуер и електроника, машинно обучение, блокчейн технологии и много други. СофтУни се утвърди като категоричен лидер в ИТ обученията в България.

Новите инициативи на СофтУни

И така, от идеята за “Софтуерен университет“, който да замести до голяма степен традиционното висше образование, СофтУни се разгърна като иновативен център за дигитално образование, а името “Софтуерен университет” се трансформира в наименование за цялостната програма на СофтУни за обучение на софтуерни инженери.

През годините лека полека под шапката на СофтУни се оформиха и нови инициативи – за дигитален маркетинг, дигитални изкуства, програмиране за деца и фондация за дигитално образование. И така дойде време и за цялостно ребрандиране на СофтУни инициативите. Имам удоволствието да ви представя новата бранд идентичност и структура на СофтУни организацията:

СофтУни

SoftUni е основната организация, стояща зад образователната инициатива “СофтУни“, която организира и провежда редица обучителни програми, безплатни курсове и семинари, събития и други образователни инициативи за предоставяне на качествено дигитално образование на хиляди млади хора в България, в сферата на IT и дигиталните умения. СофтУни.орг разработва курсове и уроци по програмиране и дигитални умения и развива съвременни, иновативни образователни програми за подготовка на софтуерни разработчици, специалисти по дигитален маркетинг, графични, уеб и UI дизайнери и 3D специалисти и лидери на дигиталното предприемачество.

Програма “Софтуерен университет”

Програмата за цялостна подготовка на софтуерни инженери “Софтуерен университет е основната образователна инициатива, с която СофтУни стартира и една от най-успешните в България. В софтуерния университет се обучават десетки хидяди души всяка година, стартирайки с безплатни курсове по програмиране в 40 български града. Програмата “Софтуерен университет” за софтуерни инженери е интензивна и продължителна: за около 2 години, по 5 пъти седмично по 4 часа, със 70% практика на живо в клас или онлайн, начинаещ може да достигне ниво стажант или junior developer. В направлението “Software University” се подготвят софтуерни специалисти в областта на програмирането, разработката на софтуер, вградените системи и IoT, уеб приложенията, мобилните приложения, блокчейн технологиите, машинното обучение и интелигентните системи и много други.

SoftUni Digital

Академията по дигитален маркетинг SoftUni Digital предоставя цялостна програма за обучение на специалисти по дигитален маркетинг, онлайн реклама, социални мрежи, търсачки и други дигитални технологии за бизнеса. Програмата SoftUni Digital продължава повече от половин година и обхваща основи на маркетинга, content marketing и писане на качествено съдържание, email marketing и мейл кампании, Facebook маркетинг и кампании във FB, Google AdWords маркетинг и управление на AdWords кампании, Search Engine Optimization (SEO) и оптимизация на сайтове за търсачките и основи на e-commerce и изграждане на онлайн търговия.

SoftUni Creative

SoftUni Creative е цялостна програма за обучение на крейтив специалисти, графични, уеб, UI и interaction дизайнери, UX специалисти, 3D артисти, аниматори и дигитални артисти. Обученията в СофтУни крейтив продължават около година и обхващат фундаментални концепции в дизайна, графичен дизайн и растерна графика с Photoshop, векторна графика с Illustrator, предпечат с InDesign, уеб и UI дизайн на сайтове, приложения и потребителски интерфейси с Photoshop, дизайн на потребителско изживяване – user experience (UX), видео обработка и създаване на филмчета и видео с Premiere Pro, дизайн на движението и анимация с After Effects, 3D визуализация с 3DS MAX и 3D гейм моделиране с Maya.

SoftUni Kids

SoftUni Kids предоставя съвременни обучения по програмиране и ИТ за деца, основани върху модела “учене чрез игра“. В детската академия по програмиране се изучават модули, всеки с продължителност от един учебен срок, които обхващат първи стъпки в програмирането и алгоритмичното мислене за деца, програмиране със Scratch, разработка с Micro:bit контролери, работа с Arduino за деца и други. Програмата е подходяща за деца от 1 до 6 клас.

СофтУни Фондация

Фондация “Софтуерен университет” (СофтУни фондацията) е нестопанска организация в обществена полза, която развива образователни инициативи за програмиране, ИТ и дигитални умения. Фондацията разработва качествено свободно учебно съдържание, книги, учебници, курсове и уроци по програмиране, ИТ и дигитални умения, обучава ученици, студенти, безработни и учители.

Бъдещи СофтУни унициативи

Макар и силите ни да са ограничени, ние не спираме да мечтаем за по-добро образование, и не жалим сили за развитие на още многобройни вдъхновяващи иновативни образователни инициативи. Ето и няколко проекта, които смятаме да развиваме по-активно през 2017-2018 г.

  • SoftUni Interactive – нови интерактивни онлайн уроци по модела “учене чрез правене” с интерактивно учебно съдържание и обратна връзка на момента, геймификация на учебния процес и нов вид учебен процес с активно взаимодействие с обучаемия.
  • СофтУни за ученици – цялостна програма за обучение на ученици за професия “програмист” и “приложен програмист”. Ще се предлага като допълнение на училищната образователна система, за ученици с интерес към програмиране и софтуерни технологии. Инициативата е вероятно да прерасне и до гимназия за ИТ и дигитални специалисти с присъствено и дистанционно обучение.
  • СофтУни за учители – обучителни програми за вдигане на квалификацията и уменията на българските учители по информатика, програмиране и информационни технологии от средните училища.
  • СофтУни It Pro – цялостна програма за обучение на системни администратори и ИТ специалисти, включваща обучения по хардуер и сървъри, компютърни мрежи, системна администрация, Linux administration, Windows Server administration, cloud технологии, информационна сигуност и DevOps.
  • Цялостен модул за machine learning
  • Цялостен модул за blockchain технологии
  • Цялостен модул за електроника на вградени системи
  • Цялостен модул за мобилна разработка
  • Цялостен модул за QA инженерство

За новите инициативи новият бранд на СофтУни ще даде уникалност и разпознаваемост, но и ще ги приобщи към СофтУни екосистемата, редом с вече успешните СофтУни проекти. Вярвам, че шарените лога и цветове ще ни дадат още сили за повече иновации, креативност, творчество и вдъхновяващи проекти за дигитално образование.

Благодарим на всички, които ни се довериха и учиха и продължават да учат при нас в инициативите на СофтУни. Благодарим на хилядите, които дадоха висока оценка за нашата всеотдайна работа.

Защо да учим програмиране в присъствена форма?

$
0
0

Понеже редовно се коментира как, виждате ли, можело човек да се научи на всичко в програмирането онлайн, и как едва ли не присъственото образование било отживелица и трябвало да се закрият присъствените училища и университети и дори и детските градини, ще ви споделя и моето мнение по въпроса.

Да, наистина онлайн може да се научиш да програмираш, така е, няма спор, може и без учител, може и по книги и по статии и по самоучители и по видео-курсове и по всякакви онлайн-уроци, може и с “проба-грешка”, наистина може. Ама това ли е най-добрият, най-бързият и най-ефективният път? Дали да учим без преподаватели, без колеги около нас, без учебни групички, без жив контакт, без всекидневна среда от мотивирани като нас съмишленици, или пък да опитаме да влезем в общността и да си изградим групичка за учене (study group), да се обградим с мотивирани колеги, да си споделяме и обсъждаме задачи и проекти всеки ден, да си помагаме (на момента, веднага, при всеки проблем), да си споделяме проблемите и решенията и техниките за писане и да движим заедно напред към търсените знания и умения?

Такива размисли ме застигнаха днес и реших да блогна за тях… Ще започна с това, което винаги съветвам познати, приятели и който друг ми иска мнението.

На приятели и близки винаги препоръчам “присъствено обучение”

И така, наистина онлайн образованието и някои онлайн курсовете по програмиране са страхотни, но да ви кажа честно, когато трябва да препоръчам за мой близък приятел или на децата ми дали да учат програмиране онлайн или присъствено, особено при старта, им казвам твърдо и убедено “учете присъствено, на място, по график, с преподавател (треньор), запознайте се с колеги, събирайте се, обсъждайте, помагайте си, споделяйте си, учете заедно, събирайте се на живо“!

Аз наистина вярвам в това: на живо обучението е по-ефективно (макар и да не е винаги възможно, макар и да има изключения).

Защо “присъствено обучение”?

Няколко са наблюденията ми от студенти учащи присъствено и онлайн и от разговори с колеги, приятели и учащи при нас. От тях си правя изводи, че най-съществените предимства на присъственото обучение са следните:

Повече дисциплина

Ученето в клас, по фиксирано разписание налага по-добра дисциплина. Слагаш си в календара, че всеки четвъртък си на занятия от 18 до 22 часа и това е твое запазено време за учене. Стараеш се да не отменяш учебните ангажименти в разписанието си и така си заделяш планирано време, в което учиш и си гарантираш напредък непрестанно.

Ако си онлайн, налагането на дисциплина е много по-трудно. Нямаш фиксиран час, в който да гледаш уроците от всяко учебно занятие, и ги гледаш когато дойде. Нямаш фиксиран час за упражненията и понякога не ги правиш или ги започваш точно преди крайния срок. Понякога отлагаш твърде много и прескачаш някоя и друга тема, после още една и накрая ставаш двойкаджия или тройкаджия. Този сценарий е напълно възможен и е много, много по-вероятен, ако си онлайн.

Разбира се, има и сценарий, при който си учиш онлайн, и си налагаш стабилна самодисциплина, дори по-стабилна от на присъствените обучаеми, учиш сериозно всеки ден, с висока концентрация (без да гледаш телевизия и да си говориш със съквартирантите докато си слушаш уроците и видеата и без да те разсейват околните докато мислиш над задачите). Да, това е възможно, но е много по-трудно отколкото да идваш на живо в клас, особено ако не живееш сам и нямаш спокойствие и тишина вкъщи.

Общност, колеги и учебни групи

Невероятно предимство при ученето на каквото и да е (не само програмиране), е да се обградиш с мотивирани колеги, които учат същото и да движите заедно през учебните занимания, да си помагате, да си обсъждате, да се подкрепяте, да споделяте проблеми и решения, техники и инструменти. Аз наричам това “учебни групички“.

Всъщност учебни групички могат да се заформят и онлайн, но ако се събирате с колеги да си решавате задачите на живо и да си помагате при всеки проблем на момента, това спестява време и вдига нивото на всички много по-бързо.

Примерно, ако си онлайн и нещо не ти работи по кода и не можеш да си намериш грешката, трябва да споделиш кода във форум, FB или друга онлайн общност, да опишеш задачата, да обясниш какво искаш да направиш и какво се чупи и да чакаш докато някой ти отговори. Става бавно, не на момента.

Ако си присъствено, например на упражненията на живо в учебната зала в СофтУни, или в учебна групичка или на менторска сбирка с колеги на живо, когато имаш проблем, питаш на момента колегата до теб и той почти винаги ти помага веднага. Ако той не знае решението, питаш някой друг. Ако си в клас, питаш асистентите и трейнърите. На живо винаги има кого да питаш и много бързо получаваш отговор, защото колегата до теб решава същите задачи в същия ден като теб. Той се сблъсква със същите проблеми и вероятно е намерил решение на повечето от тях. Задачите и решенията са му пресни в главата и може веднага да ти отговори, без да се замисля. Важи и обратното: ти също помагаш на колегите си, когато имат трудности и те помолят да погледнеш кода им. Да имаш колега до тебе, на живо, с директна комуникация, е огромно предимство!

И присъствено да учите, и онлайн да учите, запомнете, че изграждането или присъединяването към учебна групичка е важно и ще ви ускори значително напредъка. Търсете начин да влезете в учебна групичка или инициирайте да си направите такава. На живо това се случва естествено (защото имаш хора около теб в учебната зала, както и асистенти, на които работата им е да ти помагат), а онлайн също може да си го изградиш study group, но е по-трудно всички да се уцелите в еднакъв момент и това обикновено забавя комуникацията и намалява ефективността.

Помощ на живо от асистенти и преподаватели

Който учи присъствено, на живо, има директна комуникация с преподавателите и асистентите. В СофтУни сме се постарали в основната учебна програма да наложим правилото 75% практика – писане на код на живо в клас под надзора на инструкторите за курса и в колаборация с колеги.

В дните с нов учебен материал лекторът преподава за 1-2 часа новата тема от учебния материал, показва на живо примери, пише код и обяснява как и защо работи и решава задачи на живо в клас. Следва почивка и в следващите 2 часа курсистите решават задачи за упражнения (lab exercises). В тези дни половината време е практика (около 2 часа за нов учебен материал + около 2 часа за практически упражнения).

В дните за упражнения, които следват след всяко занятие с нов учебен материал, се решават само задачи и се пишат практически проекти. Тези учебни занятия съдържат само практика: дават се задачи и насоки за решаването им и всички започват да ги решават на живо в клас, асистентите помагат, гледат ви кода, коментират о и дават насоки и съвети за подобряването му, помагат ви при възникнал проблем, отговарят на въпроси, помагат ви, когато нещо не тръгва и ви съдействат по всякакъв начин, за да преминете успешно през упражненията и да усвоите планираните нови умения.

В онлайн форма на обучение няма асистенти. Ако си решавате задачите сами в къщи, няма кой да ви помага. Трябва сами да се борите с проблемите, или пък да търсите помощ онлайн. Пак може да се справите, но трябва да положите повече усилия.

Присъствено > онлайн

Онлайн студентите в СофтУни получават:

  • Live stream video от учебните занятия (ако имат възможност да гледат в точния ден и час, когато е занятието).
  • Възможност да задават въпроси онлайн (ако са на линия по време на занятието).
  • Видео-запис от всички учебни занятия.
  • Условията на всички упражнения и насоки за тяхното решаване.
  • Система за проверка на домашните в реално време (online judge system).
  • Достъп до онлайн форумите за всеки учебен курс.

Студентите от присъствено обучение в СофтУни получават всички привилегии на онлайн студентите + още няколко:

  • Повече дисциплина заради точния график и ангажимента да идваш на място.
  • Общност от колеги и участие в учебни групи на живо в СофтУни.
  • Помощ на живо в клас от асистенти и колеги.

В крайна сметка присъствените студенти имат повече възможности и привилегии от онлайн студентите и могат да си осигурят по-ефективен учебен процес. Те могат да се обучават и в смесен вариант: да идват на живо само на упражненията или само на избрани занятия, а останалите да си ги карат отдалечено както онлайн студентите.

Ето и още предимства на присъственото обучение в СофтУни:

  • Възможност за получаване на своевременна информация във връзка със спецификите при обучението, техническа помощ със задачите, упражненията, домашните и проектите.
  • Възможност за комуникация на място с екипа на СофтУни, за административни и организационни въпроси.
  • Възможност за по-качествена работа по на упражненията – обсъждане с колеги, обсъждане със асистенти, помощ при въпроси.
  • Възможност за директна комуникация на момента при проблем с домашни или подготовка за изпит.
  • Възможност за директна комуникация с трейнъри и асистенти.
  • Възможност за консултация с курсисти, които са по-напреднали и обмяна на опит с други курсисти.
  • Възможност за приобщаване към СофтУни общността – събирания след учебни занятия, организиране и участие в социални събития, игри и събирания.
  • Възможност за нови запознанства с колеги, притежаващи същите интереси като теб.
  • Възможност за учене в приятна и приятелска атмосфера, различна от домашната.
  • Разсейващ фактор на домашната обстановка срещу мотивиращ фактор на среда, изпълнена с хора, споделящи твоите интереси.
  • Възможност да „почувстваш студентството“ или да „се почувстваш отново като студент“, чрез интегриране в социална студентска среда.

Статистика по успех: онлайн / присъствено

Да погледнем сега статистиката на успеваемостта за последния курс “Programming Fundamentals” в СофтУни (май – август 2017), преди поправителните изпити:

Статистика за успеваемост в курса
“Programming Fundamentals” – May 2017
Присъствено Онлайн
Брой студенти 385 778
Среден успех в курса 3.87 3.35
Силни студенти (с успех над 5.00) 33% (126) 25% (197)
Със среден успех (3.00 … 5.00) 24% (92) 19% (147)
Скъсани или отказали се 43% (167) 56% (434)

В него участваха общо 1163 студента (385 присъствено + 778 онлайн). От присъствените студенти успешно преминават курса 57%, срещу 44% онлайн. Силните студенти (които ще си намерят работа с лекота чрез кариерния център на СофтУни) в присъствена форма са 33%, а в онлайн форма са 25%.

Ясно се вижда, че присъствените студенти са по-силни и по-успешни. Причините е по-силната отдаденост на обученията, по-голямата дисциплина, повечето отделено време и включването в присъствени учебни групи и получаването на помощ на живо. Изводът е категоричен: учете присъствено, за да успеете! Може да успеете и онлайн, но шансовете са доста по-малки.

Недостатъци на присъственото обучение

Да, присъственото обучение има и недостатъци:

  • Губи се време за придвижване до учебните зали и разходи за транспорт. Съветът ми е да си вземете квартира в близост до СофтУни или до спирка на метрото.
  • Графикът е фиксиран. Това е хем предимство (защото налага дисциплина), хем недостатък, защото понякога може да искате да учите в друго време. В СофтУни може да отсъствате от някои занятия и да наваксате после от онлайн ресурсите.
  • Ако сте от друг град, присъственото може да не е възможно. Наистина, понякога няма как да присъстваш, например ако си ученик от Силистра или Бургас, пътуване до София е много трудно. Затова правим началните курсове по градовете.

Онлайн обучението работи по-добре за напреднали

Знаете ли, че най-трудно е в началото: докато разбереш за какво става дума, докато свикнеш с материята, докато усвоиш работата с инструментите за разработка, докато натрупаш практика как да търсиш решения и да се справяш с техническите проблеми?

Препоръчвам ви да учите присъствено при старта. Виждал съм стотици начинаещи в програмирането, които започват да учат онлайн и се отказват при първата по-сериозна грешка или проблем, с които не могат да се справят. Примерно: започва да инсталира средата за разработка и тя дава някаква грешка и човекът решава, че е много трудно и се отказва.

При подобни ситуации на живо винаги се намира решение. Направете първите си крачки към програмирането присъствено! Това е моят съвет. Когато има някой до теб да ти показва, е много по-лесно и си спестяваш трудния път на учене с “проба-грешка”.

След години обучения, когато напреднете, когато натрупате опит, и когато просто трябва да добавите поредното допълнително знание или умение, нов език за програмиране, или нова технология за разработка, тогава онлайн курс може да ви свърши добра работа и да ви спести време. Наистина, колкото по-напреднал си, толкова по-бързо учиш и толкова по-малко имаш нужда от чужда помощ. Най-големият плюс на присъственото обучение е получаването на помощ на момента. Затова смело мога да препоръчам:

Ако си начинаещ, запиши се да учиш присъствено!

Може, разбира се, да комбинираш присъствено и онлайн обучение, но при старта влез в общност на обучаващи се, решавай задачи заедно с тях, получавай помощ от преподаватели, асистенти и колеги, и ще дръпнеш напред по-бързо. Учи присъствено и допълнително си учи и онлайн – извън учебния материал, извън курса, който в момента посещаваш, учи каквото ти е интересно и любопитно. Това помага допълнително.

Ако имаш възможност, учи присъствено

При обучение в присъствена форма даваш от себе си малко повече (посещение на място), но печелиш многократно и дългосрочно, подобряваш си дисциплината, подобряваш си социалната среда, получаваш помощ от учебната група.

След всичко изписано, вярвам, че ще възприемете моите препоръки, които накратко са:

  • Ако имаш възможност, избери присъствено обучение.
  • Ако си начинаещ, избери присъствено обучение.
  • Въвлечи се в учебни групички и учи заедно с колегите си. По-ефективно е.
  • Търси помощ от асистенти и колеги. Така пестиш време. На живо е по-лесно.
  • Ако учиш присъствено, това не изключва някои занятия да ги взимаш онлайн.
  • Вероятносттта да се справиш присъствено е по-голяма, отколкото онлайн.

И, разбира се: учи здраво. Ако си несериозен и не влагаш достатъчно усилия и хъс, ще се провалиш, независимо дали учиш присъствено или онлайн. Всичко зависи от теб!


Програмиране: безплатни курсове в 38 града от октомври 2017, за напълно начинаещи, присъствено и онлайн

$
0
0

Опитай какво е “да програмираш” безплатно, изкарай кратък курс по програмиране за начинаещи от октомври 2017 г., за малки и големи, присъствено или онлайн. Ела и се докосни до писането на програмен код и програмна логика, до използването на променливи, писането на проверки и въртенето на цикли. Изкарай 8 безплатни учебни урока по програмиране, на място в твоя град, с инструктор, който да ти показва и помага персонално. Ако ти хареса, ако се запалиш по програмирането и софтуерните технологии, продължи напред и стани програмист.

Това е посланието, което имам за всички младежи от цялата страна, които усещат, че имат интерес към ИТ професиите и дигиталните технологии, но все се чудят от къде да започнат:

Опитай! Пробвай! Тествай! От опит глава не боли!

Само с няколко учебни занятия в безплатния курс по програмиране на СофтУни можеш да провериш дали ти харесва да пишеш код, дали ти е интересно, дали те вдъхновява или те отегчава, дали ти е приятно да мислиш алгоритмично и да кодираш или просто програмирането не е за теб.

Ако не ти се програмира, това не е краят. Има още десетки ИТ и дигитални професии, които могат да те вдъхновят: QA инженер, графичен и UI дизайнер, дигитален маркетинг експерт, бизнес анализатор, системен администратор, мрежов специалист, разработчик на сайтове, специалист по техническа поддръжка и много други. Важното е да пробваш, за да знаеш кое е за теб! Сега имаш възможност да пробваш безплатно програмирането. Научи повече за професиите в софтуерната индустрията, видовете програмисти и как се става програмист от наръчника за програмисти. Запомни, че за повечето професии в ИТ индустрията се изисква да можеш да пишеш код, поне на начално ниво. Изисква се, обаче и сериозно учене и практика години наред. Програмист не се става за 2 месеца, отнема години писане на код всеки ден!

Ако много се запалиш, можеш да продължиш да учиш някоя от специализациите – безплатно от публичните видео-уроци на СофтУни или като част от цялостната програма за софтуерни инженери:

Повече програмисти и ИТ специалисти -> по-добър стандарт на живот в България

За мен този проект е национална кауза, не е някакъв бизнес, експеримент или забавление. Този проект е израз на каузата “да дадем професия и достойна работа на хиляди български младежи. България има нужда от по-силна икономика и дигиталните професии са съвсем реална възможност за такова развитие.

Безплатните обучения по програмиране в цялата страна са вероятно най-значимият и най-мащабният образователен проект за софтуерната индустрия, който се е случвал през последните 25 години.

От СофтУни очакваме в обученията да се включат над 5000 ученици, студенти и работещи, които ще опитат програмирането на практика (присъствено или онлайн) и голяма част от тях ще се запалят по програмиране, ИТ и дигиталните професии.

За мен достъпът до дигитално и софтуерно образование е важна национална кауза и за това работя безпощадно, за да дам знания, умения, професия, работа и бъдеще на хиляди млади хора от всички краища на България, и спомогна да се задвижи икономиката на страната, за да се вдигне жизненият стандарт. Аз вярвам в това!

ИТ секторът е сред най-добре платените в България, в него работят много от най-будните, най-умните, най-интелигентните, най-трудолюбивите, най-амбициозните и най-прогресивните. Софтуерната индустрия дава прехрана и просперитет директно на около 20 000 души (по данни на софтуерната асоциация БАСКОМ) и индиректно на поне още 3 пъти по толкова. ИТ специалистите плащат огромни данъци и индиректно задвижват и други сектори на икономиката. С около 18 000 програмисти (по официални данни) към 2016 г. се произвеждат близо 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Ако броят на заетите в ИТ сектора значително се увеличи, това ще доведе до значим икономически ефект и по-висок жизнен стандарт в България.

Моята лична кауза и каузата на #СофтУни е да създадем 100 000 работещи в ИТ сектора в България до 2025 г. и да се приближим към голямата цел: България – силициева долина на Европа, център за високи технологии, иновации и предприемачество.

Видео със Светлин Наков: за безплатните курсове по програмиране и как да стана програмист?

Гледайте видео от живото включване на Светлин Наков по Facebook (от 15.09.2017 г.), в което той разказва подробно за вдъхновяващия проект за безплатни курсове по програмиране в 38 града в цяла България и за професията “програмист”, видовете програмисти и как се става програмист, споделя ресурси и дава ценни съвети на начинаещите:

Най-мащабната инициатива за обучение по програмиране в България (от социализма насам)

Да организираш и проведеш безплатни обучения по програмиране в 38 града в цяла България е доста сериозен и труден проект. За да се случи той, по него работихме 7 души от екипа на СофтУни през последните 4 месеца, направихме почти 100 интервюта за подбор на преподаватели, свързахме се с над 60 общини, училища, читалища, работни пространства и местни ИТ фирми. Ангажирахме 40 преподавателя и 37 учебни зали. Осигурихме техника по залите и обучения за преподавателите. Наистина здраво се потрудихме и вярваме, че си струва. Очакваме, че

над 5000 души ще опитат програмирането
тази есен с безплатния курс по градовете!

Това е една от най-мащабните инициативи за обучения по програмиране, организирана в България от социализма насам (когато имаше кръжоци по програмиране във всеки окръжен град).

В по-големите градове ще имаме по няколко учебни групи (сутрин и следобед), с по няколко стотици участници на живо. В по-малките градове ще има само по една учебна група присъствено (и без ограничение за броя участници онлайн).

Ако времето или мястото на провеждане на обученията не са  удобни, всеки може да се запише и да кара курса по програмиране онлайн, като гледа видео-стрийм в реално време и задава въпросите си във виртуалната класна стая на СофтУни, във форума на курса и в локалната FB групата за неговия град. На видео-стрийма на живо от 7 октомври 2017 г. всяка събота от 9:00 часа ще преподава (поне за първите няколко занятия) лично д-р Светлин Наков, главният вдъхновител и идеолог на проекта “Софтуерен университет“.

Кои са тези 38 града с безплатен курс по програмиране?

Безплатните курсове и уроци по програмиране ще се проведат в периода октомври – ноември 2017 г. едновременно в 38 от най-значимите градове в България. На картата са показани само по-големите регионални центрове, в които ще се провеждат безплатни курсове и уроци по програмиране за начинаещи:

Ето и градовете и учебните зали, включени в инициативата:

  • София – учебна сграда на СофтУни (ул. Тинтява 15-17), всяка събота от 7.10.2017
  • Пловдив – в сградата на Орак инженеринг (бул. Санкт Петербург 48), всяка събота от 7.10.2017
  • Варна – в МГ “д-р Петър Берон”, всяка събота от 7.10.2017
  • Бургас – в Колеж по туризъм към университет „Проф. д-р Асен Златаров“, всяка събота от 7.10.2017
  • Русе – в Русенски Университет “Ангел Кънчев”, всяка събота от 7.10.2017
  • Стара Загора – в хотел “Железник”, всяка събота от 7.10.2017
  • Добрич – в младежки център “Вашето утре”, зала 3, всяка събота от 7.10.2017
  • Плевен – в СУ “Иван Вазов”, всяка събота от 7.10.2017
  • Благоевград – в Община Благоевград, зала “22 септември”, всяка събота от 7.10.2017
  • Велико Търново – в СОУ “Емилиян Станев”, всеки петък от 6.10.2017
  • Сливен – в Община Сливен, зала “Май”, всяка събота от 7.10.2017
  • Ямбол – в ОУ “Любен Каравелов”, всяка събота от 7.10.2017
  • Хасково – в Младежки център, Хасково, всяка събота от 7.10.2017
  • Шумен – в  СУ “Сава Доброплодни”, всяка събота от 7.10.2017
  • Враца – в ИТ Център, Враца, всяка събота от 7.10.2017
  • Кюстендил – в Обединен детски комплекс, всяка събота от 7.10.2017
  • Горна Оряховица – в ПГЕЕ “М. В. Ломоносов”, всяка събота от 7.10.2017
  • Видин – в ПГ “проф. д-р Асен Златаров”, всяка събота от 7.10.2017
  • Кърджали – в Бизнес инкубатор – Кърджали, всяка събота от 7.10.2017
  • Габрово – в хотел “Мак”, всяка неделя от 8.10.2017
  • Търговище – във II СУ „проф. Никола Маринов“, всяка събота от 7.10.2017
  • Перник – в ЕГ “Симеон Радев”, всяка събота от 7.10.2017
  • Пазарджик – в Община Пазарджик – пленарна зала, всяка събота от 7.10.2017
  • Казанлък – в СОУ “Екзарх Антим I”, всяка събота от 7.10.2017
  • Асеновград – в СУ “Св. Св. Кирил и Методий”, зала 212, всяка събота от 7.10.2017
  • Монтана – в Бизнес инкубатор, всяка събота от 7.10.2017
  • Димитровград – в читалнята на градска библиотека “Пеньо Пенев”, всяка събота от 7.10.2017
  • Ловеч – в Община Ловеч, всяка събота от 7.10.2017
  • Дупница – в ПГ “Христо Ботев”, всяка събота от 7.10.2017
  • Петрич – в Община Петрич, всяка събота от 7.10.2017
  • Смолян – в Община Смолян, всяка събота от 7.10.2017
  • Самоков – в хотел “Арена”, всяка събота от 7.10.2017
  • Сопот / Карлово – в ПГ “Ген. Владимир Заимов”, Сопот, всяка събота от 7.10.2017
  • Ботевград – в ППМГ “Проф. д-р Асен Златаров”., всяка събота от 7.10.2017
  • Троян – в СУ “Васил Левски”, всяка събота от 7.10.2017
  • Разград – в ПМГ „Акад. Никола Обрешков“, всяка събота от 7.10.2017
  • Силистра – в Община Силистра, Заседателна зала, всяка събота от 7.10.2017
  • Свищов – в СУ “Димитър Благоев”, всяка събота от 7.10.2017

За всички останали градове остава възможността да учат онлайн.

ИТ общност за всеки български град

С цел изграждане на общност от кандидат-програмисти за всеки град сме създали Facebook групи за участниците от изброените 38 града.

Всеки може да се присъедини към общността на интересуващите се от програмиране и ИТ в неговия град:

Ако сте от някой от изброените градове и се интересувате от програмиране, софтуерни технологии и дигитални умения, присъединете се към съответната група.

Кога започват и колко продължават обученията по програмиране?

Безплатните обучения по кодиране за начинаещи започват на 7 октомври и ще се провеждат всяка събота, в продължение на 8 занятия по 4 часа. В някои градове графикът е различен, но стартът е в седмицата 2-8 октомври.

Курсът продължава 2 месеца, по веднъж в седмицата. На всяко учебно занятие се взима малко нов материал и се решават задачи, за да се практикува наученото. Някои от задачите остават за домашно. Всички задачи се проверяват автоматизирано в реално време с online judge системата на СофтУни. В клас лектори и асистенти помагат на присъстващите при всякакви проблеми и въпроси.

Курсът завършва с незадължителен практически изпит, който се провежда в София и в други големи градове, а преминалите успешно изпита имат право да учат за софтуерни инженери по избрана от тях професия.

Учебна програма, видео уроци и учебник по основи на програмирането

Безплатните уроци по програмиране за начинаещи от курса “Programming Basics” са разпределени в 8 учебни занятия по 4 часа + незадължителен изпит накрая. Учебното съдържание е разработено лично от д-р Светлин Наков:

  • Кодиране за начинаещи – въведение в програмирането и старт на курса
  • Първи стъпки в програмирането – писане на прости програми от по няколко реда код
  • Прости пресмятания с числа – работа с променливи, данни и изрази
  • Логически проверки – if-else конструкция (условна конструкция в най-прост вид)
  • По-сложни логически проверки – вложени проверки, по-сложни логически условия
  • Повторения (цикли) – повтаряне на поредица от команди многократно
  • Чертане на фигурки с цикли – работа с вложени цикли и пресмятания, практически задачи
  • По-сложни цикли – алгоритмични задачи с цикли, условни конструкции и пресмятания
  • Подготовка за практически изпит по програмиране за завършване на курса (и прием в СофтУни)
  • Практически изпит по програмиране (незадължителен, за който иска сертификат или да продължи да учи за програмист)

Можете да гледате видео-уроците от този курс от випуск януари 2016, с преподавател Светлин Наков: https://softuni.bg/trainings/1297/programming-basics-january-2016.

Препоръчваме ви и следния учебен ресурс:

безплатен учебник за курса “Основи на програмирането”

Езици за програмиране: изберете между C#, Java и Python

В безплатните курсове по програмиране ще се изучава език за програмиране по избор:

  • C# (си шарп) – универсален, лесен за учене и популярен програмен език, с голямо приложение за уеб, сървърна и мобилна разработка
  • Java (джава) – добре утвърден език за програмиране, подходящ за сървърни, уеб, mobile и enterprise разработки, с широко приложение в корпоративния свят
  • Python (пайтън) – лесен за писане език, с широко приложение при уеб разработката и в машинното обучение и изкуствения интелект

В повечето градове има само по една учебна група и се предлага само един от посочените по-горе езици. За момента нямаме сили и ресурси да организираме по 3 учебни групи във всеки град.

Преди да се тюхкате защо не се предлагат JavaScript, Go, C++, PHP или Swift и защо няма Python в моя град, прочетете и запомнете, че:

езикът за програмиране няма значение!

Наистина, целта на безплатните обучения е да ви запознаят с програмирането на начално ниво и да усвоите как се ползват базовите програмни конструкции и за тази цел няма съществено значение кой език за програмиране ще използвате. Важното е да се учите да мислите алгоритмично и да свикнете да пишете код.

Как да се запиша да уча програмиране?

Записването за безплатния курс по програмиране за начинаещи за всеки от 38-те града става от сайта на СофтУни, където се избира град и език за програмиране. Ето как изглежда формулярът за кандидатстване за безплатните курсове по програмиране в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Сливен, Добрич, Плевен, Благоевград, Велико Търново, Хасково, Шумен, Враца, Кюстендил, Горна Оряховица, Видин, Кърджали, Габрово, Търговище, Перник, Пазарджик, Казанлък, Асеновград, Монтана, Димитровград, Ловеч, Дупница, Петрич, Смолян, Самоков, Сопот, Ботевград, Троян, Ямбол, Разград, Силистра и Свищов:

https://softuni.bg/apply

Краен срок за кандидатстване: 28 септември.

В обученията лично ще преподава Светлин Наков на живо от София

Д-р Светлин Наков, вдъхновителят и главен идеолог на СофтУни, автор на 8 книги за програмиране, с 15-годишен преподавателско-вдъхновителски стаж, ще води на живо лично първите няколко учебни занятия от курса по програмиране за начинаещи от октомври 2017 г. и ще можете да му задавате въпроси във виртуалната класна стая на СофтУни.

Ще има и безплатен лайв стрийм на живо, всяка събота от 9 до 13 часа, директно от учебните зали в София през виртуалната класна стая на СофтУни.

Учащите програмиране по настоящата инициатива в присъствена форма, ще имат локален преподавател в своя град, а онлайн участниците ще гледат на живо учебните уроци на Светлин Наков и колегите му от София. Разбира се, след излъчването на живо, ще качваме и видео-записи от всяко учебно занятие на сайта на курса. Така всеки участник ще може да слуша учебния урок и да прави упражнения в клас в своя град, а след това да гледа и допълнително на запис учебните занятия от СофтУни – София, след което да си прави упражненията и да задава въпроси в дискусионните канали на курса.

Кой може да се запише да учи безплатно програмиране в цяла България?

Националната инициатива на СофтУни за безплатни курсове по програмиране в цяла България е подходяща за всички с интерес към програмирането и съвременните дигитални технологии. Изискванията за минимални:

  • Възраст: от 10 до 60 години.
    • Програмата за безплатни обучения по програмиране е особено подходяща за ученици, студенти и работещи други професии.
  • Предварителни знания: не са необходими.
    • Препоръчително е да знаете английски език на начално ниво (но не е задължително).
    • Препоръчително е да имате дигитална грамотност (да ползвате електронна комуникация без затруднения).
  • Съчетаване с училище или ВУЗ: препоръчително.
    • СофтУни няма за цел да ви изкара от училище или от университета. Имате глава на раменете си, за да прецените сами къде какво научавате и дали си струва инвестираното време.
    • СофтУни има за цел да допълни училищното и университетско образование с придобиването на практически умения по разработка на софтуер и съвременни дигитални технологии.
  • Учене и работа: възможно.
    • Да, възможно е да ходите на работа на пълен работен ден и същевременно да учите за софтуерен инженер в СофтУни. Хиляди вече го направиха и успешно смениха професията си и влязоха в ИТ индустрията. Никой не казва, че е лесно и че времето ще ви стига, но е възможно. Опитайте вместо да се чудите.
  • За живеещите в чужбина: подходящо е и за вас.
    • Стотици студенти от СофтУни живеят в чужбина (Англия, Холандия, Дания, Германия, Швеция, Шотландия и други държави) и учат онлайн в СофтУни. Те идват няколко пъти в годината в София да си вземат изпитите, а през останалото време са в чужбина. Никой не твърди, че е лесно и им стига времето, но е напълно възможно.

Как се става програмист?

Вероятно мнозина от проявяващите интерес към тази обучителна инициатива се питат “Как се става програмист“. Ще ви споделя моята рецепта, която в синхрон с мненията на десетки водещи експерти от софтуерната индустрия.

Смятам, че има 4 основни групи умения, които всички програмисти имат и трябва да имат (сега и в бъдеще):

Умение #1 – да кодиш (20%)

Да се научиш да кодиш. Формира около 20% от минималните умения на програмиста.

  • работа с променливи и данни, проверки (if-конструкции) и цикли (loops)
  • ползване на функции / методи и обекти
  • работа с данни: масиви, списъци, хешове / dictionary / associative arrays

Това умение се придобива в настоящият курс Programming Basics в 38 града (или негов еквивалент в друго учебно заведение) и в следващия курс “Programming Fundamentals” в СофтУни. С каквито и езици и технологии да се захванете, без умението “да кодиш”, не може да програмирате и да участвате активно в софтуерната разработка. Това е умение, което не се е променило съществено през последните 30 години. Това е фундамент! Именно затова началните обучения на СофтУни развиват точно умението да пишеш програмен код и програмна логика (да кодиш).

Важно е да знаете от сега, че езикът за програмиране няма значение за това умение! Както ако се учите да шофирате няма съществено значение дали карате BMW или Toyota, така и като се учите да пишете код няма съществено значение дали кодите на C#, Java или Python.

Умение #2 – алгоритмично мислене (30%)

Алгоритмичното (логическо, инженерно, математическо) мислене формира около 30% от минималните умения на програмиста. То представлява “способността да разделяш даден проблем на последователност от логически свързани стъпки и да намираш решения на всяка стъпка“.

Алгоритмичното мислене не се учи със слушане, четене или гледане, то се развива с много практика. То е свързано с умението “да решаваш задачи“, да разсъждаваш логически, да мислиш инженерно, да си практик и прагматик.

От опита си с няколко десетки хиляди ученици и студенти, мога да твърдя, че:

  • Алгоритмичното мислене се развива за около половин-една година чрез решаване на 1000+ задачи по програмиране.
  • Умения по физика, математика и подобни са полезни, но не са задължителни!
  • Способността да решаваш задачи е супер важна за програмистите.

Това умение се придобива на 60-70% от необходимото за старт в професията в курса Programming Fundamentals в СофтУни (или негов еквивалент в друго учебно заведение).

Езикът за програмиране няма значение за умението да мислиш алгоритмично! Алгоритмично мислене е имало много преди да се появят електричеството и компютрите. То е в природата на повечето математици, физици и учени.

Фундаментални знания за професията “софтуерен инженер” (25%)

Фундаментални знания и умения за програмирането и разработката на софтуер и компютърните науки формират около 25% от минималните умения на програмиста. Ето някои от тези фундаментални знания:

  • ООП – обектно-ориентирано програмиране: класове, обекти, наследяване, интерфейси, полиморфизъм, абстракция
  • функционално програмиране, ламбда функции, функции от по-висок ред
  • бази данни, SQL, релационни, нерелационни, ORM технологии
  • софтуерното инженерство, сорс контрол системи, Git, управление на задачи, софтуерен дизайн, архитектури, управление на проекти
  • уеб технологии, front-end, HTML, CSS, JS, HTTP, DOM, AJAX, REST услуги, …
  • сървърни технологии back-end, REST services, sockets, ORM, data storage, big data
  • мрежово програмиране, мрежови протоколи, мрежова комуникация
  • паралелно програмиране и асинхронност, многозадачност, promises
  • структури от данни и алгоритми, списъци, дървета, графи, хеш-таблици, сортиране, търсене, рекурсия, оптимизационни задачи

Тези умения се придобиват на 30% от необходимото за старт в професията в курса Software Technologies в СофтУни (или негов еквивалент в друго учебно заведение). Професионалните курсове за софтуерни инженери в СофтУни покриват 50%-60% от тези умения.

Езикът за програмиране няма значение и за тези умения! Дали ще ги усвоите с един или друг език, с една или друга конкретна технология, няма съществено значение. Важното е да се сблъскате с различните концепции и изчислителни парадигми и технологични принципи при разработката на софтуер и да понатрупате познания и опит с тях.

Езици за програмиране и софтуерни технологии (25%)

Езиците за програмиране и технологиите за софтуерна разработка формират 25% от минималните умения на програмиста.

За тези умения вече езикът за програмиране има значение.

  • Обърнете внимание: само за тези 25% от професията има значение езикът за програмиране и те се учат в по-късните етапи на изучаване на професията!
  • За останалите 75% от уменията няма значение езикът и тези умения са устойчиви във времето и преносими между различните езици и технологии.

Примерни често използвани езици и технологии (software development stacks):

  • език C# + ООП, ФП, класовете от .NET + база данни SQL Server, Entity Framework, ASP.NET MVC, HTTP + HTML + CSS + JS + DOM + jQuеry
  • език Java + Java API classes + ООП + ФП + бази данни + MySQL + HTTP, уеб програмиране + HTML + CSS + JS + DOM + jQuery + JSP/Servlets + Spring MVC или Java EE / JSF
  • език PHP + ООП + бази данни + MySQL + HTTP, уеб програмиране + HTML + CSS + JS + DOM + jQuery + Laravel / Symfony / друг MVC framework за PHP
  • език JavaScript (JS) + ООП + ФП + бази данни + MongoDB, MySQL + HTTP, уеб програмиране + HTML + CSS + JS + DOM + jQuery + Node.js + Express + Angular + React
  • език Python + ООП + ФП + бази данни + MongoDB, MySQL + HTTP, уеб програмиране + HTML + CSS + JS + DOM + jQuery + Django
  • език C++, ООП + STL + Boost + native development + бази данни + HTTP + други езици
  • език Swift + MacOS + iOS, Cocoa + Cocoa Touch + XCode + HTTP + REST + други езици

Защо да уча програмиране и ИТ в СофтУни?

Моят съвет е да следвате лидерите в софтуерното обучение. Доверявайте се на обучителни организации с опит, стабилна, дългогодишна и позитивна история (proven track record). Какво ви дава СофтУни?

  • Топ преподаватели. Подбираме много внимателно кой да преподава след технически тестове и интервюта и пробни учебни занятия. Събираме непрестанно обратна връзка и запазваме само силните преподаватели.
  • Утвърдена учебна методика. Методиката на д-р Светлин Наков “учене чрез правене” наистина работи, особено за техническите професии. В СофтУни се усвояват умения, не сухи теории. След всяко нов късче учебен материал следват серия практически упражнения с нарастваща сложност. Първите няколко задачи са по-лесни и с повече подсказки, а последните няколко са по-трудни и с по-малко подсказки. Всички изпити в СофтУни са практически, т.е. оценяват придобитите практически имения, измерват “можене”, не толкова “философска знание”.
  • Качествено учебно съдържание. Учебните планове, програми и материали на СофтУни са практически най-добрите в България, защото са правени с концепцията за практически обучения, с плавно нарастваща крива на трудност, с много, много реални примери, съвсем малко теоретичен материали и много задачи. Следвана е концепцията “учене чрез правене“. Учебното съдържание се съобразява и адаптира непрестанно според нуждите на софтуерните фирми и трендовете в ИТ индустрията.
  • Възможност да продължиш да се развиваш за години напред. След началните курсове следват възможности за учене, специализации и развитие в много професии, различни езици и платформи (C#, Java, JavaScript, PHP, Python, C++, Swift, iOS, Android), QA engineering, embedded / IoT, robotics, machine learning, blockchain, game development, UI and UX, digital marketing and SEO, …
  • Възможността да пробваш преди да се запишеш. Винаги казвам на кандидатите, които се чудят дали да участ в СофтУни: “пробвайте безплатно и тогава вземете решение“. Защо да вярвате на реклами или на авторитете? Убедете се лично дали ви допадат образователната концепция, методика, трейнъри и учебно съдържание на СофтУни. Запишете се за безплатния курс по основи на програмирането за начинаещи. Нищо не губите, ако пробвате. Можете да се откажете по всяко време, ако не ви е интересно, или ви е трудно или не ви допада нашият стил на обучение и учебна методика.

Изпити и сертификати

Обученията по основи на програмирането, организирани безплатно от СофтУни, завършват с незадължителен изпит по практическо програмиране, върху изучавания в курса учебен материал, който служи за прием в програмата “Софтуерен университет” на СофтУни.

При постигнат резултат от курс поне Много добър (5.00), участникът получава и сертификат от СофтУни за начални умения в програмирането.

Който се запали по програмирането и усети, че му харесва да се занимава с писане на код, може да продължи образованието си в СофтУни, където го очаква задълбочена 2-3-годишна програма, която завършва с професия и работна позиция в софтуерна фирма. Може да учите за няколко професии, сред които основните са:

Как да се запиша да уча програмиране?

Запишете се до 28 септември 2017 г. от страницата за кандидатстване в СофтУни:

https://softuni.bg/apply

Инвестирайте в себе си и собствените си знания и умения в дигиталния свят … освен ако не смятате себе си за лоша инвестиция!

Предприемачество в дигиталния свят: съветите на Наков

$
0
0

Вчера водих едно представяне с дискусия пред няколко стотици български ученици от цял свят, поканени то Фондация “Българска памет” във Варна, относно предприемачество и дигиталния свят: как да се подготвим, как да се образоваме, как да си намерим работа или стаж, как да натрупаме опит, как да стартираме и как да стартираме отново ако не успеем от първия път. Записах видео, получи се доста вдъхновяващо:

Вярвам, че най-важното за един предприемач е да предприема, да действа, да прави, да работи, да пробва, за да се учи от грешките си и от успехите си. Предприемачеството е преди всичко правене, така че стига сте слушали лекции и сте чели блогове, а се хващайте да направите нещо: някакъв проект, събитие, инициатива, начинание, просто действайте!

Честита Нова година на всички колеги от дигиталния сектор. За технологиите през 2017 г. и предизвикателствата 2018 г.

$
0
0

За всички колеги от ИТ сектора и дигиталните професии, приемете моя скромен технологичен новогодишен поздрав.

31.12.2017 г. 22:30

Скъпи съотечественици,

Скъпи колеги от дигиталния свят,

Скъпи програмисти и ИТ специалисти,

Обръщам се към вас, за да ви поздравя за Новата година!

Какво се случи в дигиталния и ИТ света през 2017 г.

Измина още една прекрасна, динамична и забързана година за българското дигитално общество:

  • за българските програмисти и софтуерни инженери, джавари, дотнетаджии, джаваскриптъри и пиейчпари, питонджии, сиплюсплюсъри и екзотични софтуерни мазохисти
  • ИТ специалисти, мрежари и админи, консултанти и ИТ мераклии
  • представители на дигиталното общество и бизнеса около него, виртуални и дигитални активисти
  • дизайнери и крейтив артисти, дигитални художници, аниматори и шашави крейтивисти
  • специалисти по дигитален маркетинг, копирайтъри, сайтови-оптимизатори и откровени спамъри
  • сайтаджии и електронни магазинджии, дропшипъри и безсрамни дигитални спекуланти
  • крипто-миньори, борсови търговци и крипто-схемаджии
  • дигитални предприемачи и всякакви ИТ шарлатани

Трудна година, но успешна и интересна, наситена с:

  • предизвикателства, възходи и падежи, трудности и победи, и партита до зори
  • радост и развитие, усмивки и нечувани досега емоционални ругатни
  • много бачкане и хиляди успешни проекти, или поне успешно отчетени
  • стотици изпити и недопити кафета, бири, ракии и всякакви алкохоли

Хубава година за програмирането

  • Излезе Java 9, модулна и могъща
    • Все така негенерична, подробна и безумно описателна
    • Вече мечтаем за Java 10, 11, 12, а защо ли не и 17
  • .NET Core все по-стремително се налага като водещата .NET технология
    • Или поне така го рекламират, ама май повечето фирми още не го пишат
    • И да, излезе .NET Core 2.0, но все още миграцията не е директна и боли
    • Дали пък всичко си работи както трябва или още му е рано?
    • Чакаме .NET Core 2.1 през 2018 и мечтаем как някой ден 3.0 ще ни реши всичките проблеми
  • В PHP света вече си имаме PHP версия 2
    • Laravel леко и стремително напредва
    • А в PHP света като че ли мнозина мигрират към JavaScript и Python, макар и технологията да се подобрява
  • В JavaScript света
    • Се готвим за ES2018
    • js е вече на версия 9 и тича изумително бързо напред
    • A JS светът расте и завладява нови хоризонти: и в уеб и в desktop и в mobile и в изоморфните приложения
  • В Python света сме още нa версия 3.6
    • А езикът Python продължава да завладява още и още привърженици
    • Особено в data science и machine learning технологиите
  • Феновете на C++
    • Се радват на Финалния C++17 стандарт
    • И се готвят за C++20
  • Къси срокове и безсънни нощи спохождаха на практика цялата индустрия.
  • Дигитализацията продължава, а програмирането е неин основен инструмент.
  • А програмистите се търсят и все ги няма, особено читавите, с опит и сериозно отношение.
  • Затова учете програмиране, то ви дава огромно бъдеще! Ще ви дава и през 2018 г.

Силна година за системната администрация

  • Клаудове с линукси и всякакви хипервайзори върлуват в дейта центровете, не останаха невиртуализирано желязо, а Linux kernel достигна версия 14.
  • DevOps вече стана стандарт за админските професии, а контейнеризацията дебне навсякъде.
  • А читави админи все така трудно се намират, макар и в админската стаичка да е вечно винаги пълно с алкохол, недоядени пици и недопити кафета.
  • И през 2018 ще се търсят админи и DevOps инженери, затова учете Linux, мрежи, виртуализация и DevOps, хардуер и ИТ инфраструктура и ще просперирате!

Изкуствен интелект, машинно обучение – невероятен възход!

  • През 2017 г. светът като че ли влезе в хайпа на машинното обучение, грешно възприемано от мнозина с термина „изкуствен интелект“.
  • Всички се юрнаха на пишат machine learning, да се занимават с data science, да обучават всякакви модели за всякакви задачи и замечтаха за живота в големия машинен cloud, съчетан с big data, IoT, интелигентни системи с machine learning технологии и умни джадни отвсякъде.
  • Забележителни успехи, наистина, и наистина светът отива към по-голяма машинна интелигентност, но сме далеко от ерата на роботите. Все още компютрите не могат да мислят и разсъждават като човек, нямат емоции и превъзхождат хората само в някои задачи.
  • Ще има хляб и за по-простите професии, спокойно. Технологичната модернизация ще става плавно, както стана с навлизането на Интернет и телефоните. Роботите няма скоро да са заплаха за човека, но пък ще има автономни коли, самолети и ресторанти без персонал. Лека полека ще станем свидетели на това.
  • Хайпът по machine learning, чат ботове, умни даджи, персонални асистенти, автономни автомобили и всякакви интелигентни джунжурии е по-силен от реалното им навлизане в живота, така че по-кротко.
  • Учете математика, статистика, data science и machine learning и ще имате бляскаво бъдеще, безспорно. И през 2018 г. тази индустрия ще расте и ще отваря нови високоплатени работни места. Учете и ще просперирате!

Дигиталното предприемачество се разрастна

  • Вече традиционното предприемачество, без дигитални елементи е рядко срещано.
  • Финансирането чрез ICO, блокчейн технологиите, децентрализацията и токен-базираните икономики променят правилата на стартъп света.
    • Предстоят мащабни иновациии в десетки индустрии. И всичко това чрез дигитални технологии.
  • Обаче, вместо да четете за новите технологии и да се вдъхновявате, действайте. Предприемач означава “да предприемаш”, да действаш, да опитваш, да събираш обратна връзка, да се учиш и да иновираш всеки ден. Така че действайте!
  • Продължавам да вярвам, че някой ден България ще стане „Силициевата долина на Европа“, след като през 2017 г. лично шефът на Bosch я обяви за „силициевата долина на източна Европа“.
  • 2018 г. ще е още по-благоприятна за нови бизнес начинания и стартъп проекти, така че очаквам и още по-мащабни успехи на дигиталните и технологичните предприемачи. Действайте приятели, с бачкане става!

Луда година за блокчейн технологиите и дигиталните криптовалути, но това е само старта!

  • Биткойнът мина 20 000 долара, но ще остане нестабилен заради масираните спекулации.
  • Над 5 милиарда инвестиции в ICO проекти
    • И добри и лоши, scam, големи мечти и променящи света идеи
    • И откровена простотия в големи мащаби
  • Ripple завладява все повече банковия свят и финансовите институции
  • Цената на етера стремоглаво се качва заради ICO контрактите и развъждането на крипто-котенца
  • Традиционните копачи вече рядко копат биткойни и етери
    • Вече се копаят предимно екзотични валути като Monero, ZCash, Electorneum, Sia, Sumocoin, Ubiq, Zencash, Bytecoin, Comodo и Monacoin
  • Proof of Stake технологиите като Cardano и NEM (който е proof-of-importance) влязоха заедно със Stellar (който ползва federated Byzantine agreement консенсус алгоритъм) в топ 10
    • Май наближава блокчейн бъдеще без копачи в традиционния смисъл (с много желязо)
    • Или по-точно големите фермери вече няма да имат нужда от големи ферми с много хардуер
  • Навъдиха се всякакви блокчейн мастъри, крипто-експерти, биткойн-врачки и смарт-контракт шарлатани, а таксиджиите вече търгуват в биткойн, май ще има движение в пазара, а скоро там влизат и големите банки с нови инвестиционни инструменти. Ще е динамично!
  • Криптосветът нараства и ще расте още и още през 2018 г. Ще расте експоненциално: нови блокчейн мрежи и технологии, нови ICO стартъпи, подобрение на инфраструктурата, децентрализирани приложения, още сме в зародиша на тези технологии.
  • Учете блокчейн и ще просперирате. Ако нямате криптопортфейл и не притежавате криптовалута, още не е късно. Големият бум тепърва предстои. Индустрията ще порасне десетки, а може би и стотици пъти!

СофтУни продължава да е най-значимият ИТ образователен център в България

  • Какво постигнахме през 2017 г. https://softuni.bg/blog/what-you-helped-us-achieve-2017?
    • Безплатни курсове по програмиране в 37 български града à 5000+ участници
      • Нов национален рекорд!
    • 100+ отворени курса по всякакви технологии: IoT, блокчейн, програмиране, софтуерно инженерство, Python, C++, Java, JavaScript, C#, PHP, бази данни, Swift, мобилни технологии, уеб разработка, електроника, системна администрация, DevOps, …
    • 2200 студента по програмиране в СофтУни (25 000+ кандидата)
    • Видео стрийминг в реално време от всички учебни зали.
    • 500+ участници в SoftUni Digital програмата за дигитални маркетинг експерти (3000+ кандидата)
    • 500+ участници в SoftUni Creative програмата за дизайнери, аниматори и крейтив артисти
    • 800+ деца (1-6 клас) участници в курсовете по програмиране и дигитални технологии в София, Пловдив, Бургас и други градове
    • Екипът на СофтУни порасна до над 60 души!
    • Спечелихме наградата на Forbes за развитие на образователния бизнес.
    • Стратегическо партньорство с Google за дигитално образование в цяла България.
  • Какво да очакваме през 2018 г. от СофтУни?
    • Блокчейн академия за програмисти: голяма, сериозна, мащабна образователна инициатива за blockchain developers, с тренировъчни лагери по целия свят и иновативно онлайн обучение.
      • Започваме със 6-седмичен целодневен курс за блокчейн програмисти през януари 2017 г. в София
    • Собствена ИТ гимназия: частна специализирана гимназия за дигитални умения
      • Три специалности: програмиране; дизайн и мултимедия; дигитален маркетинг и предприемачество.
      • Чакаме си лиценза от МОН и започваме записване на ученици от пролетта.
      • Ще има присъствена и дистанционна форма на обучение, а цените ще са в порядъка 400-500 лв. на месец (за присъствено обучение).
    • Платформа за интерактивно самообучение – нова платформа и образователна концепция с кратки видео-уроци, следвани от практически задачи и автоматизирано оценяване и помощ в реално време. Концепцията е „учене чрез правене“, дистанционно, без преподавател.
    • Академия за админи – вероятно ще стартираме академия за ИТ специалисти и системни администратори (ако ни достигнат силите).
    • Разрастване на текущите инициативи: обучения на софтуерни инженери, курсове по програмиране по градовете, курсове за дигитални умения по градовете, модули от отворени курсове (примерно мобилни приложения, машинно обучение, Python разработка и други), развитие на програмите SoftUni Digital, SoftUni Creative, SoftUni Kids и останалите СофтУни инициативи.
    • Разпростиране в чужбина

Технологии с бъдеще през 2018 г.

  • Интернет на нещата (IoT) – този тренд вече тече и редица компании успяха да дигитализират огромна част от домакинската техника и технологиите за индустриално производство, да направят „умни“ редица предмети от живота ни, нашият дом, сграда, град, автомобил, транспорт. IoT системите в комбинация със събирането и обработката на данни и учене от тях (big data & machine learning), заедно с умните джаджи ще движат дигиталните иновации и занапред. Контролери, датчици, комуникация между тях, събиране и обработване на данни à това са предизвикателствата за идната година.
  • Big data & cloud – този тренд също е от няколко години и ще продължи, но движението през 2018 г. ще е не само в посока събиране и анализ на големи обеми от данни и преминаване към cloud инфраструктура, но и събирането на данни с датчици от IoT системи, с блокчейн технологии за неизменимост и проследимост и с machine learning технологии за взимане на решения и автоматизация на правените от човек дейности.
  • Machine learning & data science – този тренд ще се засили още. Това не е балон: интелигентните системи, базирани на machine learning алгоритми ще навлизат още повече в живота ни. През 2018 г. и следващите години напред очаквам напредък в роботиката, в машинното зрение, в човешко-машинния интерфейс, в експертните системи, в алгоритмите за учене, в статистическите модели зад тях, в съчетанието им с квантови компютри и комбинирането им с други горещи технологии.
  • Blockchain & децентрализирани приложения – технологията на децентрализираните бази данни (distributed ledger technology), блоковите вериги (блокчейн), умните договори (smart contracts) и децентрализираните приложения ще расте експоненциално. Очаквам блокчейн индустрията да порасне 10 пъти. И не става дума само за криптовалути, а за драстични иновации във финансовия сектор, за децентрализация и премахване на посредника в десетки индустрии и за доброто на цялото общество, за иновации при съхранението и дистрибутирането на данни. През 2018 г. крипто-технологиите ще достигат нови върхове и ще навлизат забележимо в живота ни.
  • Биотехнологии, ДНК технологии, биостатистика, биоидентификация – този тренд е по-дългосрочен и се развива по-бавно. Става дума за статистически компютърни анализи на биометрия, данни от ДНК секвенация, биостатистически алгоритми, технологии за биоидентификация, машинно обучение и експертни системи в здравеопазването, ДНК анализи за граждански цели и всякакви алгоритми, системи и приложения в сектора на биоинформатиката. През 2018 г. ще се събират и анализират повече данни, ще се анализират повече ДНК проби, ще се изучава в по-голяма дълбочина човешкия геном и ще изникват още стартъп компании в сферата на биоинформатиката.
  • Квантови изчисления и квантови компютри – наближава индустриалното навлизане на квантовите изчисления. Вече Intel продават квантови процесори (17 Qbits) за граждански цели. Microsoft пуснаха среда за разработка за квантови алгоритми. Очаква се през 2018 г. и следващите години навлизането на квантовите компютри в бизнеса и ИТ индустрията да се засили и да подкрепи напредъка в machine learning алгоритмите, data science, big data, както и да създаде сериозни предизвикателства за компютърната криптография и блокчейн криптографията.

Пожеланията на Наков за 2018 г.

  • Честита ви дигитална нова година! Да ви донесе здраве и вдъхновение за дигитални иновации и креативни постижения, с усмивка на лице да им се радвате и да движите напред.
  • Пожелавам ви безоблачни технологични решения в надеждна облачна ИТ инфраструктура.
  • Пълен крипто-портфейл с нарастващи дигитални крипто-активи. Да уцелите навреме тренда в крипто-инвестициите и да реализирате значими финансови резултати.
  • С лекота да учите новите технологии и безстрашно да навлизате в света на информационните технологии и дигиталните умения, да ги ползвате креативно в бизнеса и да реализирате кариерните си мечти, защото технологиите дават добра работа, висок стандарт на живот и удоволствие от свършената работа.
  • Много, много здраве, защото дигиталните умения дават висок стандарт, но не могат да поправят загубеното здраве от безсънните нощи, традиционния застоял живот и недобрата храна. За щастие много от това зависи от вас, така че ви желая да се вдъхновите за здравословен живот и да постигнете добро здраве и отлична форма.
  • Любов и хармония, защото сме хора и имаме нужда от тях. Лично щастие за вас и семействата ви, благодатна нова година, радост и благоденствие.

Успешна, усмихната и весела Нова година!

I am Teaching the Blockchain Dev Camp Sofia (Jan-March 2018) – Intensive 240 Hours Training

$
0
0

I am happy to announce that I will teach the first 6-week long intensive Blockchain Dev Camp, which will be held in Sofia in the Software University from 29 Jan 2018. To enroll, visit the course official site:

Blockchain Dev Camp – Sofia (Feb 2018)

The developer camp will teach the blockchain technologies from the developer perspective with a lot of coding every day. It will take 6 weeks x 8 hours / day (240 hours total).

What is the Blockchain Dev Camp?

The Blockchain Dev Camp is 6-week long intensive training for blockchain developers. It takes existing developers with at least basic coding skills and will turn them into blockchain developers (junior level), who is able to work on blockchain projects, such as blockchain network development, cryptocurrency development, wallet development, crypto-trading platform development, smart contract development, DApps development, developing the technical side of ICO campaigns and many others.

The blockchain developer camp is currently in beta (testnet) and is held for its first time in Sofia. After the team behind this project get more experience and collect feedback, the teaching content will be improved and the Camp will be held in many cities across the world, as well in online format.

Our Curriculum for Blockchain Developers

A major goal in our curriculum design in the principle “learn by doing“, so the camp attendees will write code and will do practical work every day. The course content is structured in 6 weeks: 4 weeks of teaching + exercises and 2 weeks of developing practical projects.

Week 1: Blockchain Fundamentals

Deep understanding of distributed ledger technologies (DLT), blockchain networks, blocks and transactions, consensus algorithms, cryptography, crypto wallets, exchanges and mining.

Day 1: Basics of Blockchain

  • Blockchain technology overview: blockchain networks, cryptocurrencies, wallets, smart contracts, DApps.
  • Writing a simple blockchain network: live coding.

Day 2: Cryptography, Decentralization and Consensus Protocols

  • Blockchain cryptography: elliptic curve cryptography (ECC), secp256k1, private keys, public keys, addresses, ECDSA, hashing algorithms, digital signatures.
    Proof-of-work (PoW), proof-of-Stake (PoS), delegated proof-of-stake (DpoS) and other decentralized consensus algorithms, preventing double spending, the 51% attack.
  • Cryptography and blockchain consensus: live coding.

Day 3: Cryptocurrency Wallets, Transactions and Exchanges

  • Understanding wallets, hierarchical deterministic wallets and key derivation (HD wallets, BIP-39, BIP-44 standards), hardware wallets, paper wallets, wallet software, online wallets.
  • Building a wallet, wallet APIs, generating keys, using mnemonics, sending transactions: live coding.

Day 4: Cryptocurrency Mining

  • Understanding the mining process in the proof-of-work systems, mining concepts, mining software, mining pools, mining hardware and software.
  • Building a simple miner: live coding.
  • Mining Ethereum and Monero: practice.

Day 5: Review of the Week #1

  • Weekly quiz, next week overview, questions and answers.
  • Completing all unfinished weekly assignments: live coding.

Week 2: Blockchain Advanced Concepts

  • Understanding blockchain networks and distributed ledger technologies (DLT) in details: scalability, performance and security aspects, side channels, zero-knowledge proofs, basics of Ethereum and crypto-tokens, introducing some notable blockchain projects.

Day 6: Ethereum and Crypto-Tokens

  • Overview of the Ethereum networks and the concepts of smart contracts, crypto-tokens, ERC20 tokens, ICO and token sale events, using Ethereum wallets.
  • Playing with ERC20 tokens: practice.
  • Creating and token sale ERC20 contracts and Web site: practice.

Day 7: Optimizing a Blockchain Network

  • Sidechains and off-chain transactions, Bitcoin-NG, SegWit.
  • Implementing a sidechain: live coding.

Day 8: Security and Anonymity in the Blockchain

  • Blockchain security, wallets security, cold wallets, smart contract security, the DAO hack, parity hacks.
  • Privacy on the blockchain, zero knowledge proofs, confidential transactions, privacy coins.
  • Transactions with Dash and Monero: practice.

Day 9: Notable Blockchain Projects (DApps Examples)

  • Review of some notable blockchain projects: Steem, Storj, Lockchain, AdeX, Propy, Maidsafe, Augur, Gnosis, Aragon.
  • Mining Storj by providing HDD space on your computer: practice.
  • Using Storj and Cindicator: practice.

Day 10: Review of the Week #2

  • Weekly quiz, next week overview, questions and answers.
  • Completing all unfinished weekly assignments: live coding.

Week 3: Smart Contracts, Solidity and DApps

  • Develop decentralized blockchain apps (DApps) using smart contracts in the Ethereum network, writing Solidity code and interacting with the Ethereum blockchain network through the Web3 API.

Day 11: Smart Contracts, Ethereum VM and DApps

  • DApps: architecture, use cases, Ethereum VM and Solidity.
  • Deploying a smart contract on the Ethereum Ropstein testnet: live coding.

Day 12: First Steps in Solidity

  • Detailed introduction to Solidity programming: contracts, functions, data types, variables, conditionals, loops, maps, etc. Using the Remix IDE to compile, deploy, run and debug smart contracts.
  • Writing Solidity contracts: live coding.

Day 13: Writing Smart Contracts in Solidity

  • Writing non-trivial smart contracts in Solidity, coding own assets, tokens, ERC20 tokens, using development tools and frameworks like solc, testrpc and Truffle. Using MetaMask to interact with the Ethereum testnet.
  • Creating an ERC20 tokens: live coding.

Day 14: Building DApps with Ethereum

  • Using the Web3 API and other libraries to interact with the Ethereum network. Creating Web apps that connect smart contracts with traditional Web development.
  • Creating a certificate repository DApp: live coding.

Day 15: Review of the Week #3

  • Weekly quiz, next week overview, questions and answers.
  • Completing all unfinished weekly assignments: live coding.

Week 4: Advanced Smart Contract Development

  • Advanced blockchain and smart contract development using Ethereum, RSK and Hyperledger.

Day 16: More Complicated Smart Contracts

  • Advanced topics in smart contract development: upgradable contracts, unit testing, security concerns.
  • Upgradable contracts and unit testing: live coding.

Day 17: Smart Contracts for Bitcoin with RSK

  • Introduction to the RSK sidechain. Building smart contracts in the Bitcoin RSK network using Solidity and the RSK platform.
  • Smart contracts in RSK: live coding.

Day 18: Corporate Blockchain Platforms

  • Corporate blockchain platforms and Hyperledger. Introduction to Hyperledger Fabric.
  • Smart contracts in Hyperledger Fabric: live coding.

Day 19: Corporate Blockchains: Practical Project

  • Practical project: DApp development with Hyperledger Fabric, building the smart contract and the Web app to interact with it.

Day 20: Review of the Week #4

  • Weekly quiz, next week overview, questions and answers.
  • Completing all unfinished weekly assignments: live coding.

Week 5: Practical Blockchain Team Project

The practical teamwork blockchain project aims to get more solid blockchain development experience by creating a practical blockchain project in a team of 2-4 developers using languages, technologies, framework and APIs of choice. Developers are expected to work in teams in order to share experience and help each other and create bigger and more interesting projects.

Sample practical projects:

  • Cryptocurrency development: clone an existing cryptocurrency / blockchain network / distributed ledger network, change the consensus algorithm, modify the wallet software, launch a testnet and interact with it.
  • Wallet development: design and implement a wallet software, to keep private keys and crypto-coins / tokens, to sign and send transactions, to track accounts and balances, etc.
  • DApp development: design and implement a decentralized DApp, e.g. to remove the middleman in a certain business or provide a smart way to interact in a decentralized way. Design and implements the smart contracts, the back-end services and front-end for the application logic and the logic to interact with the smart contract.
  • Crypto-asset exchange development: design and implement a crypto-asset exchange Web app, to keep securely user’s crypto-assets (coins and tokens) using a client-side / server-side wallet, trade / exchange / interact with the crypto-assets.

Week 6: Individual Final Blockchain Project

Course attendees demonstrate the skills learned from the course by developing an individual final practical blockchain project. It might be like the teamwork project, but smaller and simpler or completely different project in respect to the attendee’s personal interests.

What Shall You Learn?

Course attendees will gain practical skills in blockchain development:

  • Deep understanding of blockchain networks and cryptocurrencies
  • Implement blockchain consensus algorithms like PoW and PoS
  • Designing and coding simple blockchain networks
  • Understand cryptography and interact with crypto wallets
  • Develop smart contracts using Ethereum and Solidity
  • Design and develop decentralized apps (DApps)

The above skills should be enough to start a career as junior blockchain developer.

Entrance Exam

The Blockchain Dev Camp is for existing software developers, who want to upgrade their skills to become blockchain developers. Attendees should have experience is coding and software development.

Course attendees are expected to have a strong familiarity with object-oriented programming, a solid grasp of at least one of the following languages: C++, C#, Java, Python or JavaScript. Experience in Web development and REST APIs is highly recommended. An intermediate understanding of JavaScript will be instrumental in moving forward later in the course.

Course candidates will be invited to pass an entrance programming exam covering the fundamentals of programming and software technologies: variables, loops, arrays and collections, functions, classes and objects, HTTP and REST.

The Blockchain Dev Camp is Free Only While in Beta!

Only the first instance of the Blockchain Dev Camp will be free, only for the period while the course content is in beta. Only a limited number of 50 attendees onsite + 50 attendees online will be invited to participate in the free camp, so take your chance now.

The training team for the beta camp will consist of blockchain developers with teaching experience: a lead trainer (Svetlin Nakov), together with a few teaching assistants (Sevgin Mustafov, Simeon Mandazhiev).

The beta blockchain camp is offered in two formats:

  • Onsite, full time – live coding in class under the training team’s supervision – recommended.
  • Online – based on videos + homework + projects – for extremely experienced developers and fast learners.

All candidates will pass a selection process and only the most motivated will enter the camp!

What’s Next? Blockchain Career?

It will take a lot of hard work to pass the selection process and graduate successfully the Blockchain Dev Camp. Only a few people will graduate, but their award will be rich:

  • Blockchain development job offers for the best graduates who want to write code.
  • Blockchain trainer / assistant  job offer for the best graduates who want to transfer knowledge and skills.

It might be strange if you don’t know that the average blockchain developer incomes are 2-5 times bigger than the average developer incomes, so it is really a good investment of your time and effort to become a blockchain software engineer in 2018.

To attend the camp, apply here: https://softuni.bg/trainings/1885/blockchain-dev-camp-sofia-february-2018. All attendees should pass and entrance exam and should pass our selection process.

Enrollment deadline: 23 Jan 2018.

Good luck!

Алгоритми за децентрализиран консенсус –Наков @ jProfessionals (Jan 2018)

$
0
0

Шервам видео и материали от моето вчерашното участие на конференцията jProfessionals – Jan 2018. Разказах за предизвикателствата, които съвременните блокчейн мрежи решават, за да постигнат децентрализиран консенсус относно състоянието на данните в блокчейн мрежата, което отделните възли виждат. Обясних защо е необходим консенсус, как консенсус алгоритмите подреждат транзакциите и построяват новите блокове, как решават double-spending проблема, какво става при конфликтни блокове (stale blocks) и други такива забавни закачки от света на блокчейн мрежите.

Видео – консенсус алгоритми

Презентация – консенсус алгоритми

ИТ гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина”–училище за програмиране, графичен дизайн и дигитален маркетинг

$
0
0

Стартира още една от големите ми каузи за българското ИТ образование, една от големите ми мечти. Първата частна гимназия за дигитални умения отваря врати от есента на 2018 г. Това е проект, по който работя с колеги от няколко години, защото вярвам, че днешните ученици имат право и нужда да получат адекватно на дигиталния свят образование и старт в професиите на бъдещето, практически професионални и социални умения и подготовка за живота, да учат и да се мотивират от истински вдъхновяващи учители и ментори, да прекарат училищните си години в добра социална среда, активна, подкрепяща, дружелюбна, позитивна и емпатична, да идват с желание на училище и да си тръгват с разпалено любопитство и страст към ученето, с добре развити практически умения по изучаваната професия, богата обща култура, отличен английски език, силни личностни и социални умения и най-вече добре подготвени за предизвикателствата на реалния живот, който ги очаква след гимназията.

Гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина” е елитно частно училище, лицензирано от МОН

Гимназията за дигитални умения “СофтУни Светлина е българско частно иновативно училище, в което учениците учат от 8 до 12 клас за средно образование + дигитална професия. Училището е напълно акредитирано и действа по лиценз за частна гимназия от министерството на образованието (МОН) и спазва всички нормативни изисквания и наредби, като същевременно внася значими иновации, дава търсена дигитална професия (не на думи, а на практика) с директна връзка с реалния бизнес и реалния живот извън гимназията, възпитава ценности и изгражда можещи личности.

Диплома за средно образование, акредитирана от МОН

Иновативната гимназия “СофтУни Светлина” за дигитални професии на бъдещето е акредитирана от МОН, покрива държавните изисквания за средно и професионално образование и издава на успешно завършилите диплома за средно образование.

Свидетелство за професионална квалификация + търсена професия на пазара на труда

В иновативната гимназия за дигитални професии се изучават програмиране, софтуерни технологии, дигитален маркетинг, дигитално предприемачество, дигитални изкуства, графичен дизайн, видео продукция и мултимедия и се изграждат практически дигитални умения. За разлика от повечето държавни и общински училища, при нас се учи не само на думи и на документи, а се прилага концепцията “учене чрез правене“. Учителите по специалните предмети от избраните професии са професионалисти от бизнеса, които работят ежедневно това, което преподават и имат харизмата да предават знания с много желание, вдъхновение, старание и внимание. Ще ви запознаем с тях в отделни видео интервюта през идните месеци. Ние изграждаме умения чрез правене, чрез работа по проекти в екипи и самостоятелно, чрез много, много, много практика, защото в реалния свят са нужни практически умения и можене и не толкова суха теория и зубрене.

Успешно завършилите и покрили изискванията на гимназията и държавните изисквания получават свидетелство за професионална квалификация за научената на практика професия (диплома за професия) и могат да я практикуват, да работят и да изкарват пари още като ученици. Когато професионалното образование се извършва с много практика и от истински знаещи, можещи и вдъхновяващи преподаватели, наистина излизаш с професия и готов за работа в реалния бизнес.

Каузата на СофтУни Светлина: качествено средно образование, добра професия и подготовка за реалния живот

Каузата на СофтУни Светлина е да подготвя учениците за живота, като им дава елитна дигитална професия, добра обща култура и широки знания за живота, обществото и бизнеса, личностни и екипни умения. След гимназията учениците излизат изключително добре подготвени и могат да учат във ВУЗ, да учат и работят едновременно или да се развиват професионално, да стартират свой собствен бизнес или да продължат да се обучават в топ университети навсякъде по света и да развиват качествата и уменията си. Владеенето на търсена съвременна професия + добра обща подготовка + много силен английски език + личностни качества + социални умения означават силен старт в живота, в кариерата и висок стандарт на живот. Това ви дава гимназиалното образование в “СофтУни Светлина“.

Учебна база – София, ул. Тинтява

Учебната база на частна професионална гимназия за дигитални науки “СофтУни Светлина” се намира в гр. София, на ул. Тинтява 15-17 (до Интерпред), в сградата на най-големия в България център за дигитално образование “СофтУни“. Локацията е в близост до метро, с отлични транспортни връзки. Гимназията разполага с класни стаи за всяка паралелка, учителски и административни кабинети, кафе и иновативна предприемаческа среда.

Учебните занятия за учениците се провеждат сутрин, а следобед се провеждат професионалната подготовка и специализираните занимания: ИТ обучения, стартъп инициативи, обучения по социални и личностни умения, крейтив академия, маркетинг академия и други съвременни дигитални и социални образователни активности.

В същата сграда, където е гимназията, се помещават СофтУни със своята академия за софтуерни инженери (Софтуерен университет), академия за дигитален маркетинг SoftUni Digital, академия за дигитални изкуства SoftUni Creative, академия по програмиране и технологии за деца SoftUni Kids, споделено работно пространство за стартъпи от дигиталния бизнес Work & Share, студио за разработка на компютърни игри XS Software и други креативни и иновативни дигитални организации. В сградата се провеждат стотици обучения, курсове, семинари, събития, конференции, кръжоци, клубове, работилници, свързани с дигиталния свят и съвременното дигитално предприемачество. Горди сме, че обитаваме жива екосистема от будни, иновативни, креативни, работливи, амбициозни млади хора, които развиват икономика на знанието и са пример за обществото ни.

Учебните зали за специализираните обучения в гимназията са креативни, оборудвани с необходимата техника и условия за работа и в тях от години се провеждат иновативни технологични обучения и социални и бизнес образователни инициативи.

Учебни специалности в ИТ гимназия “СофтУни Светлина”

СофтУни Светлина е иновативна гимназия за дигитални умения, която дава практически умения и професия. В гимназията се изучават няколко професии от съвременния дигитален свят, изключително търсени от бизнеса и с добра перспектива за растеж през идните десетилетия:

  • Приложно програмиране и софтуерни технологии – за бъдещи софтуерни инженери
  • Графичен дизайн, видео и мултимедия – за бъдещи графични дизайнери и крейтив артисти
  • Дигитален маркетинг и предприемачество – за бъдещи дигитални лидери

Приложно програмиране и софтуерни технологии (частна гимназия по програмиране)

В основата на професията “Приложно програмиране и софтуерни технологии” стои изключително силната професионална подготовка по програмиране, структури от данни и алгоритми, развитие на математическо, инженерно и алгоритмично мислене.

Изучаващите професията чрез много практика навлизат дълбоко в приложната софтуерна разработка, софтуерното инженерство, софтуерните технологии и информационните технологии и натрупват солидни фундаментални знания и практически умения по бази данни, уеб и мобилна разработка, вградени системи, сървърни приложения, потребителски интерфейси и цялостни умения за разработка, развитие и поддръжка на софтуерни приложения и системи.

През петте години на гимназиалното образование учениците покриват държавните изисквания и получават диплома за средно образование + свидетелство за професионална квалификация за професия “Приложен програмист” (код 4810301).

Успешният опит на СофтУни с обучението по програмиране и софтуерни технологии е дългогодишен и доказан, а преподавателският състав от Софтуерния университет има потвърден ангажимент към гимназията да развива ученическата професионална подготовка в сферата на програмирането и софтуерните технологии.

Графичен дизайн и мултимедия (частна гимназия по графичен дизайн)

Професията “Графичен дизайн и мултимедия” е насочена към практическия и приложния аспект на дигиталните изкуства, графичния дизайн, мултимедийните системи, видео-обработката и видео-продукцията, 3D моделирането и 3D анимацията.

Изучаващите професията “графичен дизайнер и експерт по мултимедия” чрез задълбочена концептуална подготовка и ежедневна практическа работа по реални проекти добиват солидни практически умения за работа в областта на графичния дизайн и дигиталните изкуства, дизайна на потребителско изживяване (UX), дизайна на потребителски интерфейси, уеб дизайна, компютърната графика, 3D моделирането и проектирането, 3D графиката и 3D анимацията, работата с видео и аудио, запис, обработка и монтаж на аудио и видео продукция и умения за създаването на съвременни мултимедийни продукти.

През петте години на гимназиалното образование учениците покриват държавните изисквания и получават диплома за средно образование + свидетелство за професионална квалификация за професия “Графичен дизайн” (код 2130701).

Успешният опит на СофтУни с обучението по графичен дизайн, мултимедия и дигитални крейтив технологии е дългогодишен и доказан, а преподавателският състав от SoftUni Creative има потвърден ангажимент към гимназията да развива ученическата професионална подготовка в крейтив направлението.

Дигитален маркетинг и предприемачество (частна гимназия по предприемачество)

Професията “Дигитален маркетинг и предприемачество” подготвя дигитални лидери и иноватори в сферата на технологичното предприемачество и съвременния дигитален бизнес, дизайн и разработка на дигитални продукти, дигитални иновации, и всички съвременни аспекти от дигиталния маркетинг, реклама в дигиталния свят, дигитална бранд идентичност, планиране и управление на маркетингови кампании в социални мрежи, видео маркетинг, маркетинг в търсещите машини, мейл маркетинги т.н.

Чрез практически проекти и бизнес симулации и учебни фирми учениците изграждат цялостно разбиране и трупат практически опит в процесите на дигиталното предприемачество: от идея за продукт и иновация, през продуктов дизайн, изследване на пазарните нужди и конкуренцията, събиране и управление на екипи, разработка на продукт, събиране на обратна връзка и подобрение на продукта, до маркетингови изследвания и планирания, изграждане на бранд, изпълнения на маркетингови кампании, продажбен процес, цикъл на поддръжка и последващи иновации.

През петте години на гимназиалното образование учениците покриват държавните изисквания и получават диплома за средно образование + свидетелство за професионална квалификация за професия “Електронна търговия” (код 4820401). Забележка: тази професия е най-близката до дигиталния маркетинг и предприемачество, която е официално одобрена от държавата и МОН и може да се преподава в професионалните гимназии.

Успешният опит на СофтУни с обучението по дигитален маркетинг и продуктова разработка е дългогодишен и доказан, а преподавателският състав от SoftUni Digital има потвърден ангажимент към гимназията да развива ученическата професионална подготовка в направлението за дигитален маркетинг и дигитално предприемачество.

Гимназия “СофтУни Светлина” събира опита на “СофтУни” с дигиталното образование + опита на частни училища “Светлина” с училищното образование

Дигиталната гимназия “СофтУни Светлина” е изградена върху много сериозен и доказан дългогодишен опит, от лидери в дигиталното и технологично образование, обединени с доказани професионалисти в сферата на училищното образование (предучилищно, начално, основно и средно-гимназиално).

Историята на СофтУни

СофтУни е най-мащабният и най-успешният образователен център за дигитални умения и информационни технологии в югоизточна Европа. Той стартира през 2013 г. с инициативата “Софтуерен университет” за практическо обучение на софтуерни разработчици и се разраства с мащабни успешни проекти за практическо изграждане на дигитални умения: академия по дигитален маркетинг “SoftUni Digital“, академия по графичен дизайн и мултимедия “SoftUni Creative“, академия по програмиране и технологии за деца “SoftUni Kids“, блокчейн академия, академия по хардуер и роботика, академия по машинно обучение и изкуствен интелект и други образователни инициативи.

До 2018 г. през практическите обучения на СофтУни са преминали над 100 000 души, а всяка година се включват по 20 000 – 30 000 нови участници в курсове, обучения, семинари, състезания, работилници и други образователни инициативи за развиване на практически дигитални компетенции.

Историята на Частно училище “Светлина”

Частен образователен комплекс “Светлина” се състои от частни детска ясла, детска градина и училище „Светлина”. Комплексът е основан през 1999 г. и е лицензиран от Министерство на образованието и науката (МОН). През годините училища “Светлина” натрупват много сериозен опит с изграждането и развитието на качествен, иновативен и адекватен на днешните потребности образователен продукт за ученици, базиран на цялостен подход към развитието на личността, комбинативни и иновативни методи на обучение и възпитание и екип от топ учители-вдъхновители и психолози.

До 2018 г. повече от 700 семейства са се доверили на ЧОК „Светлина“ за образованието на своите деца през годините в различните образователни степени.

Основателите на дигиталната гимназия

Светлин Наков е софтуерен инженер, доктор по компютърни науки, вдъхновяващ преподавател по програмиране и софтуерни технологии, предприемач и иноватор, автор на 9 книги, лектор на стотици събития и обучения, главен идеолог и основател на СофтУни и на още няколко успешни академии за програмиране и дигитални умения. Награден е от 3 поредни български Президента за заслуги към информационното общество.

Веселина Радкова е основател и собственик на Частен образователен комплекс „Светлина“. Тя е дългогодишен педагог и психолог, с опит с различни възрасти и националности. В практиката си непрестанно прилага иновативни подходи и следва принципа, че “новите” деца трябва да се учат с нови похвати.

Иван Ненков е управител и ръководител на СофтУни. Той е завършил бакалавърска степен по “Икономика и бизнес” и магистърска степен по “Иновации, предприемачество и финанси”, участвал е в управлението на иновативни стартъп организации. В СофтУни Иван управлява успешно екип от над 70 професионалисти в сферата на дигиталното образование, чрез добре структурирани процеси и ефективна организация.

Магдалена Димитрова е е оперативен мениджър на Частен образователен комплекс „Светлина“. Завършила е “Човешки ресурси” и редица специализации за бизнес компетенции, коучинг и управление на екипи. Има значителен бизнес опит и работи в сферата на образованието, защото вярва, че всяко дете притежава гений в себе си, а целта на образованието е да му помогне да го разгърне.

Христо Тенчев е известен български предприемач, изградил успешни фирми в гейм индустрията, образованието и крипто-икономиката с екип от над 100 души, създател на дигитални продукти, използвани от 35 милиона потребители в 80 държави. Вдъхновено се занимава с иновативно образование, защото е разочарован от Техническия университет, където завършва специалност “Компютърни системи” и желае да помогне и на учащите и на работодателите да получат повече.

Образование се прави с вдъхновение!

Винаги съм смятал, че образование се прави с вдъхновение, с истинско желание и отдаденост на каузата, не с дипломи, наредби и чиновници.

Вдъхновяващи учители (вместо дипломирани бездарници)

В последните 20 години се занимавам с иновативно образование и непрестанно търся тези преподаватели, в които пламти искрата и желанието да учат другите не заради материални облаги, а заради вътрешна нужда да споделят и да предават знания, ентусиазъм и енергия, да запалват учениците и да им посочват пътя към знанието и изграждането на умения. Наричам ги учители-вдъхновители.

Истинският учител е учител по призвание, не по диплома. Дипломирани бездарници има много. Бягайте далеч от тях. Ако един преподавател не е отдаден и не преподава с желание, той внася повече вреда, отколкото полза, отказва децата от учебни предмети и от ученето като цяло. Примери има много в държавните и общинските училища.

Професионалисти от индустрията (вместо застаряващи теоретици)

За да преподаваш дадена професия, трябва да я практикуваш. Няма друг начин да си истински добър в това, което преподаваш. Аз вярвам, че професия се учи от някой, който е истински добър практик и работи ежедневно това, което преподава. В комбинация с дар слово и истинско желание за преподаване и силни лекторски умения, се получава качественият, можещият, знаещият, мотивираният учител-вдъхновител.

Аз твърде не вярвам в дипломите, особено в съвременния свят на дигитални професии и главозамайващо бързи промени. Дипломите в дигиталния свят и в съвременния бизнес изгубиха стойност. Търсят се практически умения и опит, портфолио от успешни проекти, а не дипломи. Така работи бизнесът. Така работи съвременният дигитален свят.

Пълно е с калпави дипломирани неудачници, без никакви практически умения, които и понятие си нямат от това, което пише в дипломата им. Пълно е и с кадърни специалисти, които са учили нещо друго или изобщо нямат формално образование и нямат диплома. В 21 век се ценят уменията и в дигиталните професии те не са свързани с дипломите.

Именно затова в ИТ гимназия “СофтУни Светлина” преподават практици и изграждаме практически умения, реален опит и професия. Все пак има и диплома, но не тя е ценната. И калпавите и добрите училища дават диплома, но подготовката и добитите умения драстично се различават.

Аз вярвам в мотивираните практици от реалната икономика, които в съчетание с учителски талант и истинско желание да споделят знания, да предават умения и да мотивират, са новите учители. Дипломата за учителска правоспособност е за държавата, тя проверява и се отчита по документи, но тя не прави учителя кадърен, можещ и вдъхновяващ. Затова в СофтУни Светлина работим с истински учители-вдъхновители и не се кланяме на дипломи.

Учене чрез правене (не чрез гледане и слушане)

Как се придобиват умения? С правене! Това е начинът. Ученето става най-вече с правене. Теорията и разбирането на концепциите помага, осъзнаването на определени модели и връзки също е много полезно, но само в комбинация с практика: да приложиш наученото в реалния живот за истински смислени реални задачи.

Какво е нужно за днешния свят? Теоретични знания (често остарели) или практически умения и адаптивност? Традиционното или иновативното образование предпочитате? Аз бих избрал да се науча да мисля, да се науча на практически умения и да се науча да уча, а това става с много практика и решаване на реални проблеми от живота. В комбинация с възпитание и полагане на ценности и изграждане на личностни и социални умения израстват достойни граждани, ценни и полезни за обществото и околните във всяко отношение.

Накратко: работим с проекти, защити на живо, екипна работа, презентиране и реални казуси от живота и от бизнеса. Така изграждаме практически умения, вместо да зубрим остарели теории.

Иновативен подход към образованието (вместо зубрене и скука)

Когато бях ученик, беше скучно и на моменти дори неприятно да ходиш на училище. Караха ни да запаметяваме наизуст, да възпроизвеждаме чужди мисли и резултати, напълно липсваше връзката с реалния живот. Като завършиш училище осъзнах колко ужасно съм неподготвен за живота. Добре че участвах в извънкласни занимания, за да добия някакви практически умения и уроци за живота.

Голямото предизвикателство на съвременното училищно образование е да направиш уроците интересни и забавни, да разпалиш желанието за учене и учениците, да отговориш на нуждата от индивидуален подход при мотивацията и поднасянето на информацията. За това в СофтУни Светлина прилагаме редица иновации:

  • холистични практики – съчетаване на няколко отделни доказани подходи и техники за мотивация, за предаване на знания и умения и възпитаване на ценности
  • проектно-базирано обучение – работа в екипи по реални казуси от живота и доставяне на практическо работещо решение, с представяне на живо и защита
  • билингвално обучение – учителите преподават в клас на два езика: част от занятията са на български език, а останалите са на английски език, точно както е в една съвременна международна технологична фирма
  • извънкласни занимания – силата на неформалното образование и извънкласните дейности според интересите на учениците е доказана, затова предлагаме голямо разнообразие от качествени кръжоци и курсове с техническа, социална и бизнес насоченост

Социални умения и подготовка за живота (защото са нужни на всеки)

Кой подготвя децата ни за живота? Животът не е само знания и умения по различни учебни предмети. Животът включва и социални умения: да работиш с хора, да общуваш, да презентираш, да защитаваш позицията си, да убеждаваш, да продаваш себе си и идеите си, да комуникираш ефективно, да управляваш времето си, да постигаш целите си, да се мотивираш, да се справяш в трудни ситуации.

Как се учат тези умения? Чрез извънкласни занимания, в които учениците в екипи работят заедно по проекти и каузи от реалния живот извън училище. Възможностите за такива занимания са многобройни: проектни задания от фирми, организиране на учебни фирми и бизнес начинания, благотворителни проекти, социални инициативи, организиране на събития, участия в спортни инициативи и състезания, групови пътувания, участия в танцови и музикални изяви, дебати, училищен парламент и много други. Такива инициативи са силно застъпени в образователната концепция на гимназията и се насърчават ежедневно от учителите, менторите и ръководството.

Дигитални умения (защото живеем в 21 век)

В 21 век дигиталните умения са като уменията да четеш и пишеш – задължителни са, ако искаш да си част от обществото. Гимназия “СофтУни Светлина” е първата гимназия в България, която е специализирана в изграждането на солидни практически дигитални умения още в детска възраст.

Специалностите в училището са насочени към усвояване на най-търсените съвременни дигитални професии, но освен задължителните учебни занятия по специалността, в извънкласните занимания даваме възможност за усвояване на огромно разнообразие от дигитални умения, в няколко направления: ИТ умения, програмиране и технологии, дигитални изкуства и дизайн, дигитално предприемачество, социални и бизнес умения.

Отличен английски език (за да си гражданин на света)

Отлично ниво на английски език е абсолютно необходимо на всеки успешен човек в 21 век. Английският език е толкова обсъждана тема, че няма нужда от дискусия. Доброто ниво на английски език се подразбира в дигиталния свят и в ИТ сектора, и е абсолютно задължителен за всеки, който се занимава с дигитални технологии, бизнес, иновации или просто иска да има успешна кариера в днешния свят.

В дигитална гимназия “СофтУни Светлина” учим английски всеки ден, без изключение! Практикуваме билингвално обучение, което означава, че в почти всеки учебен час се говори и на български и на английски, точно както е в съвременните международни компании. Част от учебния материал се преподава на български, част на английски. Част от преподавателите говорят само английски език. Някои изпити и защити на проекти са също на английски език. Ние подготвяме граждани на света, които владеят отлично английски език, редом с технически, дигитални и личностни умения.

През първата година след приема в гимназията всички ученици изучават интензивно английски език с много голям брой часове и това не е само на думи. Всички научават английски език на много добро ниво, без компромис.

Извънкласни инициативи в “СофтУни Светлина” – за всички ученици!

Ние вярваме, че стандартната образователна програма на МОН е абсолютно недостатъчна, за да подготви учениците за реалния живот след училище, да им даде професия и поле за професионално развитие, да ги изгради като личности, да възпита ценностите и добродетелите на здравото общество, им даде социални и базови бизнес умения, да им даде дигиталните компетенции за съвременния свят и да ги подготви за успех в живота като цяло.

Затова адаптираме и надграждаме задължителната образователна рамка за средно образование чрез редица иновации и извънкласни занимания, за да запълним пропуските и да подготвим децата за живота, да ги мотивираме да учат, да им разпалим интересите, да им развием талантите и да им дадем разнообразни професионални, бизнес и социални умения и хъс да се развиват.

В ИТ гимназия “СофтУни Светлина” се провеждат извънкласни занимания за ученици от гимназията и за външни ученици, под формата на курсове, кръжоци, практически работилници, семинари и други организирани прояви и инициативи.

Програмиране и технологии

Програмирането е голямата сила на Софтуерния университет. Ако детето ви има интереси към програмиране, софтуерни технологии, роботика или технически науки като цяло, запишете го в извънкласните занимания на гимназия “СофтУни Светлина” по програмиране и софтуерни технологии. В тях изучаваме различни програмни езици, уеб разработка, мобилни приложения, хардуер, вградени системи и роботика, гейм разработка, блокчейн и други съвременни технологии, свързани с разработката на софтуер.

IT Labs

В извънкласните занимания “IT Labs” се развиват ИТ умения, подходящи за всички с интереси към дигиталните технологии, например изграждане на уеб сайтове, изграждане и администрация на компютърни мрежи, Linux администрация, работа с офис приложения, блокчейн и криптовалути, занимания с информационна сигурност, работа с бази данни и информационни системи.

Creative Labs

В заниманията по направление “Creative Labs” се изучават графичен дизайн и мултимедия: основи на дизайна, растерна графика и обработка на изображения, векторна графика, създаване на плакати, листовки, книги и списания, дизайн на уеб сайтове и потребителски интерфейси, видео обработка, създаване на видео клипчета, филмчета и видео продукция, създаване на 3D графика и моделиране на обекти, графична визуализация, гейм дизайн.

Startup Labs

Стартъп заниманията развиват умения по дигитален маркетинг и дигитално предприемачество и изграждат лидерски качества и социални умения чрез участие в проекти, организиране на събития, учебни фирми и организации. Обученията включват проекти и казуси за формиране на личностни и бизнес умения, комуникация, маркетинг умения, познания по продажби, финанси и мениджмънт. Учениците задвижват дигитални кампании, участват в писане на съдържание, email маркетинг, изграждат присъствие в социалните мрежи, видео маркетинг и други практически бизнес и маркетинг инициативи.

Социални инициативи

В гимназията е предвидено да се организира и развива “ученически парламент” за пряко въздействие на учениците за решаване на проблеми от училищния живот и развитието на гимназията, организация на демократично управление и избори и активна роля в организирането на всяка училищна дейност: учебен процес, извънкласни инициативи, културни, спортни и социални мероприятия и други.

Гимназията подкрепя участие в хуманитарни и благотворителни дейности и проекти, за доброто на обкръжаващата ни среда, в помощ на обществото, в помощ на съграждани в неравностойно положение, за изграждане на по-добра градска среда, за опазване и възстановяване на природата, за развитие на доброволчески практики, промоциране на толерантност в гражданското общество, работа по младежки програми, обмени, социални, културни, спортни и научно-образователни инициативи.

Форми на обучение – присъствено и дистанционно

Обучението в гимназия “СофтУни Светлина” е в две форми: присъствено и дистанционно.

В присъствено обучение учениците посещават физически всеки учебен ден училището. учебните занятия стартират сутрин от 8 часа и продължават до 15-16 часа (според избраните извънкласни занимания). Учебните занятия и извънкласните занимания са в присъствена форма, на място в гимназията или извън нея (за някои специални занимания).

В дистанционна форма на обучение учениците се обучават самостоятелно вкъщи или с подкрепата на родителите си или учат в традиционно училище, и идват присъствено в гимназията да полагат изпити по изучаваните учебни дисциплини и извънкласни занимания. Гимназията е отворена да дава дигитални, ИТ, социални и бизнес умения на всички ученици, които имат желание да се развиват, независимо в кое училище учат. Ние вярваме, че всеки има право на достъп до качествено образование и се стараем да направим всички наши занимания достъпни за обикновения ученик и родител.

Често задавани въпроси

Често ни задават едни и същи въпроси, свързани с гимназията за дигитални умения, с избора на училище след 7 клас, с професиите на бъдещето, как да изберем училище, с какво частното образование е по-добро и много други. Нека обсъдим най-честите въпроси.

Къде се намира учебната база на СофтУни Светлина?

Дигитална гимназия “СофтУни Светлина” се намира в София, на ул. Тинтява 15-17, в близост до Интерпред и КАТ.

Къде да уча в София след 7 клас?

Ако търсите качествено средно образование, което дава обширни общи познания и умения, с кадърни и мотивирани учители, където учениците придобиват така търсените практически дигитални умения, добиват съвременна и перспективна професия, научават добре английски език, трупат социални и бизнес умения и се подготвят за живота след гимназията, изберете иновативната частна гимназия “СофтУни Светлина”.

Къде да уча програмиране след 7 клас?

Най-доброто място да учиш програмиране след 7 клас е в професионалната гимназия за програмиране и дигитални умения “СофтУни Светлина, създадена от най-известния и вдъхновяващ български преподавател по програмиране и софтуерни технологии Светлин Наков, следвайки успешния образователен подход на Софтуерния университет, заедно с педагози с десетилетия успешен опит с иновации в образованието.

Топ преподаватели, невероятна среда от мотивирани млади хора, силна обща и специализирана подготовка, силен английски, социални и бизнес умения, добра социална среда, баланс между момчета и момичета и страхотни перспективи в живота – това е СофтУни Светлина!

Където и да се запишете да учите професия “Приложен програмист” (код 481030), имайте предвид, че д-р Светлин Наков и екипът около него, заедно с експерти от софтуерния бранш и водещи учители и преподаватели са в основата на официалните държавни изисквания за тази професия. Те разработват държавните учебни планове, учебното съдържание, пишат учебници, подготвят задачите, изпитите и критериите за оценяване, обучават учители и преподаватели и дефакто поставят стандарта на обучение за тази професия.

Научете повече за професия “Приложен програмист” и ключовата роля на СофтУни в училищното образование по програмиране от сайта на СофтУни фондацията: http://softuni.foundation/projects/applied-software-developer-profession/. Не е ли по-добре да учите програмиране от източника, вместо да се доверите на традиционното училищно образование? Дигитална гимназия “СофтУни Светлина” е създадена от истински професионалисти в софтуерното образование, на които се довериха десетки хиляди ученици и студенти.

Къде да уча графичен дизайн и уеб дизайн след 7 клас?

Ако имате влечения към рисуване, графичен дизайн, мултимедия, видео, 3D или дигитални изкуства и търсите гимназия, в която да развиете такива умения, запишете се в гимназия за графичен дизайн и дигитални умения “СофтУни Светлина. В гимназията преподават истински професионалисти-практици, дизайнери и крейтив артисти с десетилетия опит в бранша, които ще ви дадат истински крейтив умения.

Вдъхновяващи учители, социални и бизнес умения, качествена общообразователна подготовка, силен английски език и широко отворени врати към съвременния дигитален свят и дигиталното арт общество – това ви очаква в гимназията.

Доверете се на опита на най-елитната школа за графичен дизайн в България SoftUni Creative и учете от най-добрите в бранша. Нашата методика е доказана!

Къде да уча дигитален маркетинг след 7 клас?

Ако имате интереси към дигиталния маркетинг и дигиталната индустрия, и ви предстои избор на гимназия след 7 клас, имаме страхотна новина: вече в България има специализирана професионална гимназия по дигитален маркетинг и дигитални умения “СофтУни Светлина”. В гимназията преподават истински професионалисти, които работят в дигиталния сектор и се занимават с реални дигитални проекти.

Ще получите качествено образование от вдъхновяващи учители, ще усвоите дигиталните умения на 21 век и ще ви подготвят за реалния живот след училище. Добра социална среда с мотивирани, интелигентни млади хора, бизнес умения, добра общообразователна подготовка и силен английски език – това ви очаква в гимназията.

Доверете се на опита на най-елитната школа за дигитален маркетинг в България SoftUni Digital и учете от най-добрите в бранша. Нашата методика е доказана!

Къде да уча ИТ предприемачество и дигитален бизнес след 7 клас?

Ако имате влечение да се занимавате с предприемачество и бизнес, ако ви влекат дигиталните технологии и съвременния технологичен свят, елате и учете след 7 клас при най-добрите и вдъхновяващи учители и педагози в частна гимназия по дигитални умения и предприемачество “СофтУни Светлина. В гимназията преподават действащи предприемачи, които развиват успешен собствен дигитален бизнес от години.

Ще получите не само качествено образование с много практика в дигиталния бизнес, предприемачеството и дигиталния маркетинг, но и добро общообразователно ниво, силен английски език, добри социални умения и страхотен старт в живота след гимназията. Изберете “СофтУни Светлина”!

Колко струва образованието в гимназия “СофтУни Светлина”?

Таксите за обучение са сред най-ниските за частното образование в България – около 500 лв. на месец. Частното образование е финансирано изцяло от таксите за обучение и не може да бъде нито безплатно, нито твърде евтино. Качествените учители заслужават добро заплащане, а учениците искат хубава и добре поддържана учебна база. Всичко това се включва в таксата за обучение.

Разглезва ли децата частното училище?

Това е мит от началото на демокрацията, който е отдавна забравен в миналото. Читавите частни училища имат високи изисквания и стандарти към учениците, приемат с изпит и държат на дисциплина, възпитание, добри обноски, здраво учене и дават персонално внимание към учениците, съобразено с тяхната индивидуалност.

Препоръчвам на всички, които се чудят дали да изберат частно или държавно училище, да опитат частното и сами да се убедят, че е много по-качествено. Аз лично бих спестявал по всякакъв начин, за да дам качествено образование на децата си, дори да нямам големи финансови възможности и бих избрал добро частно училище. Разликата между добрите частни и болшинството държавни училища е грандиозна! Това е разлика в бъдещето за децата, техните бъдещи постижения и бъдещият им стандарт на живот.

Какво е съотношението момчета / момичета в гимназията?

Момчетата и момичетата са приблизително по равно в гимназията за дигитални умения “СофтУни Светлина”, защото имаме три основни направления (професии) с различен вътрешен баланс:

  • Програмиране – 70% момчета на 30% момичета
  • Дизайн и мултимедия – 30% момчета на 70% момичета
  • Дигитален маркетинг – 40% момчета на 60% момичета

Трите специалности балансират общия брой момчета / момичета и създават добра социални среда за учениците.

СофтУни Светлина или ТУЕС – кое да избера?

Макар и ТУЕС (Технологично училище Електронни системи към Технически Университет – София) да е сравнително добра гимназия, частното образование има много сериозни предимства. Препоръчвам частна гимназия за дигитални умения и програмиране “СофтУни Светлина” заради възможността да добиеш топ умения по програмиране и софтуерни технологии, вдъхновяващи учители и професионалисти от бизнеса, добри социални и бизнес умения. Ще започнеш сериозно с програмирането още от 8 клас, ще имаш много силен английски език, ще попаднеш в балансирана среда момчета / момичета, ще учиш от топ професионалисти от софтуерната индустрия, ще можеш да се посветиш на своя талант и влечения, ще получиш силна общообразователна подготовка, ще учиш чрез много практика и иновации, ще участваш в десетки проекти и защити на живо, ще работиш в екип, ще се занимаваш с много социални и нетехнически занимания. Работим по доказано ефективна методика от СофтУни с десетки хиляди преминали през нея.

Общо взето в държавните и общинските училища има доста проблеми: недостатъчно мотивирани и вдъхновяващи учители, остаряла методика и стил на преподаване, остаряла и неподдържана материална база, слабо навлизане на иновации и нови технологии, несменяемост на кофти учители, закостеняла система, недостиг на обучения по социални и бизнес умения и недобра подготовка за живота. Има и по-добри и по-лоши традиционни училища, но със сигурност елитно частно училище е за предпочитане пред държавно училище, дори и да е от по-добрите.

СофтУни Светлина или СПГЕ – кое да избера?

Като цяло, не препоръчвам да учите в СПГЕ “Джон Атанасов” (Софийска професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов”). СПГЕ има хубаво заглавие, но няма да получите достатъчно добро техническо ниво по програмиране и софтуерни технологии, нито по хардуер и вградени системи. Училището не е от най-силните в бранша и ако ще избирате професионална гимназия с ИТ специализация, изборът е общо взето между СофтУни Светлина или ТУЕС.

Ако търсите истинско качествено образование по програмиране, компютърни и дигитални науки, изберете гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина – лидерът в съвременното средно специализирано дигитално образование. Топ преподаватели-практици, мотивиращи и вдъхновяващи, силен английски, учене чрез правене, много практика, развитие на социални и бизнес умения, проектно-базирано обучение, иновативни образователни практики. Наистина ще учиш това, което е в заглавието, но само по документи, ще завършиш с професия и истински практически умения и добра подготовка за живота. Доказали сме го в обученията на СофтУни, с десетки хиляди преминали обученията.

СофтУни Светлина или ПГЕА – кое да избера?

Не бих ви препоръчал ПГЕА (Професионална гимназия по електротехника и автоматика – София), ако искате да учите програмиране, софтуерни технологии или системно програмиране. Училището е държавно и не е сред най-елитните в областта на дигиталните науки. Ако държите на държавно образование, по-добре изберете ТУЕС.

Ако търсите най-добрата подготовка по програмиране и софтуерни технологии, запишете частна гимназия “СофтУни Светлина”. Ще получите отлично иновативно образование, с преподаватели-практици от ИТ индустрията, със силен английски език и билингвално обучение, с добър баланс момчета / момичета, с добра социална среда, с изграждане на социални и бизнес умения, с добиване на елитна професия (не само на думи) и с добра подготовка за живота след гимназията. Топ учители-вдъхновители, доказан опит с ИТ обученията от СофтУни, изключително иновативна среда, индивидуален подход към образованието и съвременни холистични образователни практики.

Може ли да уча в традиционно училище и да идвам за отделни курсове в “СофтУни Светлина”?

Да, разбира се. Всички извънкласни занимания извън задължителната училищна програма са отворени за външни ученици и могат да се карат присъствено и отдалечено. Това включва описаните по-горе занимания по:

  • Практическо програмиране и софтуерни технологии, разработка на софтуер, уеб приложения, мобилни приложения, вградени системи и роботика
  • ИТ и дигитални умения, изграждане на сайтове, компютърни мрежи, блокчейн и криптовалути, офис приложения, бази данни, информационни системи
  • Графичен дизайн и мултимедия, дизайн на потребителски интерфейси и уеб сайтове, видео обработка, 3D моделиране и визуализация, компютърна анимация
  • Социални и бизнес умения, предприемачество, дигитален маркетинг, лидерство, продуктово развитие, мениджмънт, финанси, социални, спортни, културни, музикални, доброволчески проекти и инициативи

СофтУни Светлина или СМГ – кое да избера?

СМГ (Софийска математическа гимназия) е силна в математиката и математическите дисциплини. Елитна гимназия, но държавна, с всичките си минуси на такава: остаряла система, не всички преподаватели са на топ ниво, остаряла методика, остаряла материална база, недостатъчно развитие на бизнес и социални умения, липса на преподаватели-практици от фирмите, липса на професия, само базова подготовка, неподготвеност за реалния живот след гимназията.

СофтУни Светлина е силна в програмиране и софтуерни технологии, графичен дизайн, дигитални умения и дигитално предприемачество. Ако това ви влече, частна гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина” е най-доброто дигитално училище в България. Много, много силна подготовка по избраната професия, топ учители-вдъхновители, отличен английски, хубава социална среда, развитие на личностни и бизнес умения, добиване на професия и дългосрочна професионална перспектива, преподаватели-практици от фирмите, проектно-базирано учене чрез правене, силен английски език и подготовка за реалния живот след гимназията. Методиката на обучение от СофтУни се е доказала през годините като отлична и реално работеща.

СофтУни Светлина или НПМГ – кое да избера?

НПМГ (Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов”) е сред по-силните държавни училища, но не е първенец нито в математиката, нито в програмирането, нито в дигиталните умения. Има всички минуси на държавна гимназия: остаряла система, има и добри и калпави учители, остаряла методика, остаряла материална база, недостатъчно развитие на бизнес и социални умения, липса на преподаватели-практици от фирмите, не се придобива професия, липсва подготовка за реалния живот след гимназията.

Ако искате да учите програмиране, софтуерни технологии, графичен дизайн, дигитални умения или дигитално предприемачество на топ ниво, изберете частна гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина. Тя е най-елитното дигитално училище в България с много силна подготовка по избраната дигитална професия, с учители-вдъхновители, със силен английски език, добра социална среда, развитие на личностни и бизнес умения, добиване на професия и дългосрочна професионална перспектива, преподаватели-практици от фирмите, проектно-базирано учене чрез правене, подготовка за реалния живот след гимназията. Доказана обучителна методика от СофтУни.

Мога ли да уча онлайн / дистанционно / като домашен ученик?

В дигитална гимназия “СофтУни Светлина” може да се учи присъствено и отдалечено. Това важи както за стандартното професионално средно образование, така и за извънкласните занимания. Ето ги различните варианти и конфигурации:

  • Учиш присъствено в гимназията в София, в сградата на СофтУни Светлина. Не посещаваш друго училище. Избираш дигитална професия на бъдещето и учиш задължителните предмети и посещаваш извънкласните занимания, за да добиваш професионални, дигитални, социални и бизнес умения.
  • Учиш в традиционно училище, но посещаваш присъствено извънкласните занимания на дигитална гимназия “СофтУни Светлина”. Така можеш да усвояваш дигитални компетенции и да развиваш личностни, социални и бизнес умения без да напускаш държавното училище. По-лош вариант от предния, но по-добър от липса на качествени извънкласни занимания.
  • Учиш в традиционно училище извън София и се включваш онлайн в извънкласните специализирани занимания на гимназия “СофтУни Светлина”. Така имаш достъп до съвременни извънкласни занимания за дигитални умения, социални и бизнес образователни инициативи, но пък отдалечено не е като на живо. Добър вариант за хората извън София, които нямат възможност да се преместят.
  • Напускаш традиционното училище и учиш единствено онлайн в “СофтУни Светлина”, без да ходиш на училище, като домашен ученик. Законът позволява тази форма на обучение, но при специални условия, които можете да обсъдите с директора на гимназията. Подготвяш се онлайн по видео уроци и онлайн учебни материали за всички учебни предмети и се явяваш два пъти в годината на изпити на живо в София. Отделно караш онлайн извънкласните занимания. Тази образователна форма е подходяща за българи в чужбина, както и за смели родители, привърженици на домашното образование.

Как и кога мога да се преместя от друго училище?

Можете да се преместите от друго училище в гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина” по всяко време, позволено от закона (най-често след всеки учебен срок), като най-важното условие е в СофтУни Светлина да има съответна паралелка за съответния клас, както и свободни места и да имате съизмеримо ниво спрямо СофтУни Светлина на знания и умения.

Това е графикът с възможностите за преместване от традиционно училище в гимназия за дигитални умения “СофтУни Светлина”:

  • през учебната 2018 г.-2019 г. можете да се преместите в 8 клас
  • през учебната 2019 г.-2020 г. можете да се преместите в 8 и 9 клас
  • през учебната 2020 г.-2021 г. можете да се преместите в 8, 9 и 10 клас
  • през учебната 2021 г.-2022 г. можете да се преместите в 8, 9, 10 и 11 клас
  • през учебната 2022 г.-2023 г. можете да се преместите в 8, 9, 10, 11 и 12 клас

Преместването е сложен процес, така че свържете се с гимназията за повече информация.

Как да кандидатствам за гимназия “СофтУни Светлина”?

Научете повече за процеса на кандидатстване, приемни изпити, класиране и записване на сайта на гимназия по дигитални технологии СофтУни Светлинаhttps://svetlina.softuni.bg.

Blockchain Cryptography for Developers: ECC, secp256k1, SCrypt, AES, Wallets

$
0
0

Recently I had a talk about the basics of cryptography for blockchain developers at the Bulgarian Web Summit 2018. I am happy to succeed to introduce the most important concepts of the elliptic curve cryptography (ECC), key derivation and encryption (SCrypt, AES and HMAC), digital signatures (ECDSA, sign / verify) and crypto-wallets (HD wallets, mnemonics and BIP39, BIP44 and key derivation) with live examples in Python in just 45 minutes.

Video: Cryptography for Blockchain Developers

Slides: Cryptography for Blockchain Developers


1000 безплатни книги за българските учители по програмиране и ИТ

$
0
0

Днес стартира една моя инициатива, с която много се гордея: подаряваме 1000 книги по програмиране на 1000 български учителя. Проектът се задвижва от СофтУни фондацията с моя лична подкрепа и вдъхновение.

Кои книги подаряваме?

Подаряваме на българските учители по 1-2 броя от следните няколко книги по програмиране (на хартия):

Кой може да получи безплатна книга по програмиране?

Ако си учител по информатика, ИТ или други компютърни дисциплини и преподаваш на ученици от 1 до 12 клас, ела и се включи в инициативата на SoftUni Foundation в подкрепа на българскито ИТ образование.

Ако твоята мисия е да вдъхновяваш учениците, да им даваш знания и предаваш умения, отваряйки нови светове пред тях, регистрирай се още сега за безплатна книга 📖, която ще ти подарим.

Книгите ще получите лично (от рецепцията на СофтУни) или чрез свой колега, ученик или познат, или по куриер (ако нямате кого да изпратите на място).

Регистрация (само за учители)

Заявете книгите, които искате да получите безпплатно (на хартия), от този формуляр:

https://goo.gl/forms/ohA11z82Ung9kgJL2

Срок за заявяване: до 15 май 2018 г.

Само за учители от българските училища (изисква се адрес в българско училище).

Моля прочетете указанията в линка по-горе. Няма да можем да отделим индивидуално внимание на всеки учител, така че следвайте графика за проекта. Опаковането и изпращането на един камион книги е сериозна задача, така че имайте търпение!

Работа за ученици и недоучили студенти по програмиране: защо е “мисията невъзможна”?

$
0
0

Днес се хванах да напиша отговора на въпрос, който мои студенти ми задават поне веднъж месечно и  той е “мога ли така докато се уча на програмиране, да поработвам нещо в софтуерна фирма?“.

  • Краткият отговор е “не, не може“. Ще обясня защо.

Питат ме още: “ами нали сега уча програмиране, ако в същото време работя нещо по професията, ще уча по-бързо, ще съм по-мотивиран и ще разбирам по-добре учебния материал, не може ли да ми намериш работа или стаж, даже за малко пари“.

  • Отговорът е отново “не, не може, фирмите не искат!“, стажовете с програмирането не стават така!

Стаж по програмиране – това не работи!

В много професии има практика да отидеш на стаж. Това е прекрасно и трябва да се прави винаги, когато е възможно. Наистина, ученето чрез правене е най-доброто учене, когато сттава въпрос за умения.

Примерно учиш в техникум за сладкари и отиваш на стаж да правиш торти. И започваш да помагаш на старите сладкари, да гледаш, да се учиш и за седмица-две се научаваш криво ляво да правиш торти, да мажеш блатовете с крем, да ги печеш, пък даже и може да станеш перфектен, ако си по-читав и ти обръщат внимание. За 2 седмици практика и вече може да вършиш реална работа по реални проекти, за които клиентите плащат. Това е невероятно. Де да можеше и в програмирането така?

Друг случай: учиш туризъм. Лятото отиваш на стаж и работиш 3 месеца на рецепцията в хотел. В първите дни работиш заедно с някой стар служител, той ти показва кое как се прави, учиш, навлизаш в работата, а след това си работиш самостоятелно. Страхотно, прекрасно. Де да можеше така и в програмирането!

В програмирането е много, много, много различно! За да има въобще някакъв смисъл да дойдеш, дори да гледаш как един програмист си върши работата, трябва да си учил поне година много, много сериозно (или 2-3 години на по-леко натоварване) и да си писал като минимум: поне 50-100 хиляди реда код (това е само ориентир, не е измерител на умения), да владееш поне 1-2 езика за програмиране, да можеш да имплементираш програмна логика, да работиш с цикли, масиви, да работиш свободно със списъци, речници и прости структури от данни, да владееш ООП и функционалните парадигни, да поназнайваш работа с бази данни, за имаш понятие и опит с UI системи и front-end технологии (HTML, CSS, JS), да поназнайваш малко back-end технологии, да работиш свободно с Git или друга сорс контрол система и да си писал поне 1-2 собствени малки проекта, за да си се сблъскал с истинските проблеми в практиката. Това са минималните изисквания за кандидат-стажантите в софтуерната индустрия.

Ако отидеш без начална подготовка да стажуваш с софтуерна фирма, освен да носиш кафета, няма с какво друго да си полезен. За една-две седмици стаж няма никакъв шанс да разбереш дори какво прави един програмист. Не да се научиш, това е невъзможно, а да разбереш какво върши един програмист, какво всъщност прави той по цял ден на работа.

Нашата професия е трудна!!! Обемът от знания и умения дори за стажант са 100-500 пъти по-високи, отколкото за стажант-сервитьор, стажант в кухнята или стажант в туризма. Софтуерната индустрия работи по друг начин!

Фирмите искат full-time ангажимент!

Работата в софтуерна фирма не става с 2 часа на ден или бачкане първа смяна докато си ученик… Фирмите искат служителите им да работят поне по 8 часа на ден, защото програмистите работят умствена работа. При умствената работа има време за навлизане (като цяло в проекта, както и всеки ден при продължаване на започнатото предния ден).

В програмирането, ако работиш 10 дни по 1-2 часа на ден, ще свършиш по-малко работа, отколкото ако седнеш примерно 6 часа наведнъж. За да си ефективен, трябва да работиш много часове всеки ден и фирмите знаят това. Затова рядко наемат на частичен работен ден.

Ако си junior, препоръчвам първата ти работа да е на пълен работен ден! Програмирането не е като графичния дизайн, където често пъти вършиш голям брой малки задачки. Програмирането е наобратно: с по-малък брой задачи, но обемни и изискващи време и концентрация, разчитащи на задълбочени знания и умения.

Фирмите искат готови програмисти!

Фирмите не търсят начинаещи. Причината е, че начинаещите губят време за обучение и навлизане в проектите и то време на по-старшите в екипа, които са най-заети и най-скъпи.

Фирмите търсят опитни програмисти, които са писали по няколко проекта вече и са натрупали знания, умения и опит за справяне с реалните проблеми в един софтуерен проект: от идеята, през дизайна, избора на технологии, проектирането, писането на кода, дебъгването, тестването, пренаписването, решаването на проблеми, търсенето на решения и т.н. до завършване на реалния продукт.

Затова, ако още учиш цикли и масиви, значи ти е много, много рано за работа. Ако имаш зад гърба си реализирани 2-3 цялостни проекта (от идея, през база данни, сървърна логика и потребителски интерфейс до деплоймънт в продукционна среда), тогава може да се цаниш за стажант-програмист в софтуерна фирма. Иначе е рано!

Изключения има, но са рядкост

Изключения има, да, случват се, но са изключения. Ето няколко примера:

  • Топ състезател, шампион от олимпиади по програмиране с множество национални и международни титли започва стаж в софтуерна фирма, без да знае бази данни, уеб, back-end, front-end и въобще софтуерни технологии. Взимат го за специфични задачи, или просто разчитат че с толкова опит в писането на код и решаване на проблеми, много бързо ще научи технологиите. Да, възможно е така.
  • Фирма прави голямо количество еднотипна работа и има нужда от “цъкачи“. Тогава неопитен младок може бързо да влезе в час и да стане продуктивен. Странно е защо фирмата не е успяла да автоматизира еднотипната работа, но пък точно затова може да наемат стажанти.
  • Късмет. Див късмет. Може да уцелите момент, в който дадена фирма иска да вземе стажанти, има ресурс да ги обучава, или пък по принцип има политика да взима неопитни хора (и да дава по-ниски заплати) или просто предпочита да си обучава сама кадрите от нулата. Има и такива фирми, но са изключения.
  • Нишова технология, която не е сложна. Когато дадена фирма ползва нишови технологии, където няма как да имаш предишен опит (примерно програмиране на proprietary език, на който пишат не повече от 10 души в света), тогава се търсят новаци без опит. Случава се, но много рядко.

Стажовете работят за по-лесните професии

За по-лесни дигитални професии от софтуерното инженерство, където входната бариера от знания и умения, за да вършиш нещо реално полезно за фирмата, е по-ниска, стажове има и ще ви вземат да поработите лятото (примерно):

  • Графичен дизайн – ако имаш понятие от дизайн и можеш да правиш банери, картинки за FB и други малки дизайн задачки, може да си продуктивен още от първия ден. Възможно е да те вземат на стаж, случава се.
  • Дигитален маркетинг – лесно можеш да помагаш в маркетинга на една фирма чрез писане на статии и FB постове, следене на FB групи, правене и поддържане на сайтове и много други задачки, които не изискват много сериозни познания.
  • Бизнес асистент – ако си учил бизнес специалност, може да помагаш нещо лятото в някоя фирма – да посрещаш клиенти, да изпълняваш поръчки, да пишеш фактури, да изготвяш отчети, да асистираш на шефовете и т.н.

За програмирането, обаче, е трудно. Няма да намериш стаж, ако не си печен програмист, запомни това!

И все пак, как да започна стаж като програмист?

Краткият отговор е: “учи, пиши, работи по практически проекти, натрупай опит и тогава кандидатствай за стаж!

  • Мини през основите на програмирането: цикли, масиви, списъци, класове, обекти, базови структури данни.
  • Научи малко front-end: HTML, CSS, JavaScript, някой JS framework.
  • Научи малко back-end: малко бази данни и малко уеб, примерно подаване на данни от базата към REST услуга.
  • Напиши един-два цялостни практически проекта: може да следваш някой tutorial или да тръгнеш съвсем от нулата. Избери малък проект, примерно bookmark система за линкове или блог система. Непременно ползвай GitHub – твоят GitHub профил е твоето портфолио.
  • Когато имаш богат GitHub профил с няколко практически проекта, подготви хубаво CV и започни да кандидатстваш за стажове. Чети какво търсят фирмите в обявите за работа и прави практически проекти с изискваните технологии. Така ще ги научиш и на евентуално интервю ще можеш да докажеш, че си подготвен.

Запомни: за да почнеш стаж като програмист, трябва да можеш да програмираш отлично и да имаш портфолио от няколко нетривиални софтуерни проекта. Ако нямаш, поработи малко, за да ги добиеш.

  • Да се подготвиш и да почнеш стаж като програмист, ако почваш от нулата, отнема 1-2 години пълно посвещение (по 8-12 часа на ден).
  • Ако търсиш работа след 1-2 месеца учене, по-добре провери на сергиите на пазара или в такси-компаниите, там може и без много учене.

Хващайте се да учите и пишете здраво, месеци наред, иначе не става!

Успех на всички!

Безплатната книга “Принципи на програмирането със C#” / 2018 – обновена за C# 7 и VS 2017

$
0
0

С голяма радост обявявам на всички, които се интересуват сериозно от програмиране, че през юли 2018 г. излезе трето, обновено издание на добре известната безплатна книга “Въведение в програмирането със C#”, която учи на основи и принципи на програмирането, на алгоритмично мислене и решаване на задачи, структури от данни и алгоритми, редом с концепции от обектно-ориентираното програмиране (ООП) и с фундаментални принципи на качествения програмен код. Книгата е с променено заглавие, което по-точно съответства на нейното съдържание – “Принципи на програмирането със C#”. Каузата на книгата е да учи на алгоритмично мислене и на непреходните принципи на програмирането, които всеки кадърен програмист трябва да разбира в дълбочина и да прилага ежедневно в работата си. Книгата е задълбочено и изчерпателно ръководство по програмиране от ниво съвсем начинаещ до експерт и ви повежда от първите стъпки в писане на код и изпълнение на програми към по-сложни концепции като обектно-ориентирано програмиране и структури от данни.

За книгата “Въведение в програмирането със C#”

Intro C# книгата е оригинално българско творение, събрало опита на десетки доказани софтуерни инженери, начело с д-р Светлин Наков и Веско Колев, които споделят доброволно, без възнаграждение натрупаните през годините инженерна и преподавателска работа знания, умения и техники за програмиране с мисъл и с дълбоко разбиране на материята.

Историята на “Въведение в програмирането”

Книгата започва своята история още през 2008 г. Първоначално излиза като безплатен учебник за програмиране с езика Java, а през 2011 г. е адаптирана за C# и програмиране за .NET платформата.

Години наред тази книга е използвана като основен учебник за навлизащите в програмирането в Национална академия по разработка на софтуер (НАРС), в Софтуерната академия на Телерик (Telerik Academy) и в Софтуерния университет (СофтУни), и върху нея са изградени различни учебни курсове: от съвсем начинаещи до по-напреднали. Учебните програми в тези академии от тогава се промениха и еволюираха по свой път и вече не следват стриктно този учебник, но той си остана едно от най-важните учебни пособия за българския кандидат-програмист (на училищно, любителско и университетско ниво) и продължава да поднася в дълбочина основните непреходни принципи на програмирането. Макар и образованието да става по-интерактивно, с видео-уроци и интерактивни учебни платформи, книгите все още имат важно място в образованието, и особено книги като тази, които дават фундаментални знания и изграждат трайни умения.

През 2015 г. книгата “основи на програмирането със C#” беше леко обновена (второ издание, версия 2.0), но по същина си остана актуална към вече остарелите C# 4 и Visual Studio 2010. Нямахме сили и ресурс за по-сериозна преработка.

През 2017 г. дойде време да издадем нова версия (трето издание, версия 3.0) на тази ценна компилация от знания и техники за начинаещи и средно ниво програмисти. Решихме да вложим по-сериозни усилия и да направим истинско обновяване и адаптация на цялото съдържание (над 1100 страници) за новостите в програмирането и езика C# от последните години: повече функционално програмиране, адаптация към .NET Core и C# 7, с използване на Visual Studio 2017. Поправихме и много грешки и недобре написани части от съдържанието, добавихме и някои допълнения. Променихме и заглавието на книгата, за да съответства по-добре на нейното съдържание и образователна кауза. Работата отне повече от половин година и сме радостни, че през юли 2018 г. проектът завършва успешно: излезе Принципи на програмирането със C#” (версия 3.0).

Какво обхваща тази ценна, фундаментална за програмирането, книга?

Книгата “Принципи на програмирането със C#” обхваща всички фундаментални умения и принципи, които един програмист трябва да владее, за да бъде добър в професията си. Книгата учи на концепции, принципи и начин на мислене и подход към програмирането, без да навлиза в конкретни софтуерни технологии (като уеб и мобилна разработка), които се променят ежедневно.

Тя започва от най-базовите понятия за писане на код, компилация и работа със среда за разработка, преминава през основите на писането на програмна логика, типовете данни в програмирането, бройни системи и представяне на числата, работата с изрази и конструкции за управление, проверки и цикли, работа с входно-изходни операция, четене и писане от конзолата, използване на подпрограми (методи и функции).

След най-базовите понятия книгата обръща внимание на по-сложни концепции от програмирането като работа с линейни структури от данни, масиви, матрици и списъци, работа с текст и стрингообработка, създаване и използване на обекти, рекурсия и рекурсивни алгоритми, работа с текстови файлове и потоци, обработка на изключения и защитно програмиране.

Следва сериозно задълбочено навлизане в обектно-ориентираното програмиране (ООП), дефиниране на класове, конструктори, свойства, методи, абстракция, интерфейси, наследяване и полиморфизъм, обектно-ориентирано моделиране и шаблони за дизайн.

След въведение в ООП, следва въведение в структурите от данни: от теория и имплементация на линейни структури като свързан списък, списък, базиран на масив, стек и опашка, до дървета, наредени двоични дървета за претърсване, балансирани дървета и графи, стигайки до хеш-таблици, имплементации на речници и множества, заедно с инструменти за оценяване на сложност на алгоритми и асимптотична нотация.

Книгата завършва с практически техники и утвърдена методика за ефективно решаване на задачи по програмиране, развита детайлно като теория и демонстрирана многократно на практика с десетки практически задачи, които показват силата на показания подход.

Книгата дава задълбочено знание

Книгата “Принципи на програмирането със C#” дава задълбочено познание за програмирането, изгражда начин на работа и стабилен подход към решаване на проблеми от програмирането чрез алгоритмично мислене, писане на ефективен код с правилно използване на основните структури от данни и формиране на добър стил на програмиране, базиран на утвърдени техники за изграждане на качествен код, който лесно се четен, разбира и поддържа.

Две книги, които взаимно се допълват

Някои колеги са объркани и се питат: защо има две книги за програмиране за начинаещи със C#, от един и същ автори и какво е различното между тях?

Тази книга се явява естествено продължение на книгата по кодене за начинаещи “Основи на програмирането със C#” – https://csharp-book.softuni.bg. Препоръчваме ви да четете тези две книги една след друга в следния ред:

  • Книга “C# основи – тя дава начални знания и умения за писане на код (данни, проверки, цикли). Тази книга е много, много подробна, обхваща много малка част от програмирането (писане на програмна логика), но в много голяма дълбочина и с много, много примери, задачи и решения, разписани стъпка по стъпка. Препоръчва се за напълни начинаещи.
  • Книга “C# принципи – тя дава много по-дълбоки знания и умения и като обхват и като ниво на детайли. В нея се обхващат фундаменталните принципи на програмирането, които не са се променили съществено през последните 15-20 години, макар и през призмата на съвременния език за програмиране C# (последна версия). Тази книга обхваща 5 пъти повече концепции и принципи на програмирането от първата и се препоръчва като втора стъпка след предходната книга.

Секция “Благодарности”

Благодаря на всички колеги, които се включиха доброволно и без заплащане в екипа по проекта за създаването и развитието на тази фундаментална книга по програмиране, за да споделят опит и да помогнат на навлизащите в програмирането (по азбучен ред): Веселин Георгиев, Веселин Колев, Дилян Димитров, Илиян Мурданлиев, Йосиф Йосифов, Йордан Павлов, Мира Бивас, Михаил Вълков, Михаил Стойнов, Николай Василев, Николай Костов, Николай Недялков, Павел Дончев, Павлина Хаджиева, Радослав Иванов, Радослав Кирилов, Радослав Тодоров, Светлин Наков, Станислав Златинов, Стефан Стаев, Теодор Божиков, Теодор Стоев, Христо Германов, Цвятко Конов. Благодарим и на всички останали, които допринесоха за този проект: Венцислав Петров, Росица Ненова, Марина Шидерова.

Книга "Принципи на програмирането със C#"

От къде да се сдобия с книгата?

Книгата “Принципи на C# програмирането” се разпространява безплатно в електронен формат (PDF, DOCX и други формати) и ще може да се закупи на хартия от книжния пазар, както и от СофтУни. Книгата ще излезе от печат септември 2018:

Успех на всички с програмирането!

Speaker at BlockWorld 2018: Client-Side Wallets and Cryptography. Meet SoftUni and Svetlin Nakov @ BlockWorld

$
0
0

I am happy to announce that I will give two technical talks in the world’s largest and most significant technical conference for blockchain developers: BlockWorld 2018 @ San Jose (California) – 13-14 September 2018.

This is the next step in establishing SoftUni as the leading provider of blockchain technical education worldwide, just after the blockchain dev camps SoftUni conducted in Sofia and Singapore:

The talks that will be presented by d-r Svetlin Nakov from SoftUni at BlockWorld 2018 are listed below.

Client-Side Wallets

  • In this talk I will demonstrate how to build a client-side wallet in a JavaScript app using Ethers.js and Node.js, how to encrypt the private key and keep it safe.
  • Thursday, September 13, 1:00pm – 1:50pm
  • Learn more at: https://blockworld2018.sched.com/event/FWT3/pro-talk-client-side-wallets-in-dapps

Blockchain Cryptography for Developers

  • In this talk I will explain the concepts of elliptic curve cryptography, secp256k1, wallet encryption and key derivation (scrypt, AES, BIP39, BIP44)
  • Friday, September 14, 10:00am – 10:50am
  • https://blockworld2018.sched.com/event/FWT0/pro-talk-blockchain-cryptography-for-developers

I will be happy to meet you in San Jose in September and I am open for technical discussions.

Излезе от печат безплатната книга “Основи на програмирането със C#”

$
0
0

С голяма радост обявявам на всички навлизащи в програмирането, че през март 2018 г. излезе от печат безплатната книга “Основи на програмирането със C#”, която повежда читателя към първите стъпки в програмирането, усвояването на умения за писане на код и организиране на програмна логика, използвайки данни, проверки, цикли и методи.

За книгата “Основи на програмирането със C#”

C# Basics книгата е оригинално българско творение, събрало опита на десетки млади програмисти и преподаватели от СофтУни, начело с д-р Светлин Наков, които споделят доброволно, без възнаграждение, своя опит с навлизането в програмиране и обучението на начинаещи програмисти.

Книгата се използва като основен учебник от десетки хиляди ученици и студенти, които стартират своето обучение по програмиране с безплатния курс “Основи на програмирането” в СофтУни, който се провежда безплатно (присъствено и онлайн) в десетки български градове, редовно и постоянно. Нова група започва почти всеки месец.

Какво обхваща тази книга за напълно начинаещи в програмирането?

Книгата “Основи на програмирането със C#” обхваща най-базовите умения за писане на код, компилация и работа със среда за разработка, основите на писането на програмна логика, типовете данни в програмирането, работата с изрази и конструкции за управление, организиране на проверки (прости и вложени) и цикли (повторения на код определен брой пъти или с входно или изходно условие и вложени цикли), работа с входно-изходни операции, четене и писане от конзолата, използване на подпрограми (методи и функции).

Настоящата книга обхваща езика C# и платформата .NET Core, но фокусът е върху уменията за писане на код, а не върху конкретен език или технологии. Същата книга се разработва и в други варианти:

Съдържание на безплатната книга “Основи на програмирането със C#”

Учебното съдържание от книгата “Основи на програмирането със C#” е структурирано в 21 глави, които последователно надграждат уменията ви от нулата до едно много добро ниво на писане на програмен код:

Историята на “Въведение в програмирането”

Книгата започва своята история още през 2016 г. с първия курс “Основи на програмирането” в СофтУни, разработен и преподаван лично от д-р Светлин Наков. До тогава “Основи на програмирането” се изучава в СофтУни в друг формат, по много по-труден за участниците начин на поднасяне на информацията.

Учебното съдържание в основната си част е изготвено лично от Светлин Наков, като част от образователната концепция за софтуерни инженери “СофтУни 3.0“. По учебното съдържание (презентационни слайдове и задачи за упражнения и изпити) Наков събира авторски колектив (предимно преподаватели и студенти от СофтУни), които доброволно описват в книга (учебник) цялото учебно съдържание, което се изучава в безплатните обучения за напълно начинаещи в СофтУни. След няколко месеца усърдна работа излиза първото предварително издание, а по-късно след изчистване на грешки и проблеми, книгата се отпечатва и на хартия.

Две книги за C# програмиране, които взаимно се допълват

Някои колеги са объркани и се питат: защо има две книги за програмиране за начинаещи със C# от Светлин Наков какво е различното между тях?

Настоящата книга “Основи на програмирането със C#” (https://csharp-book.softuni.bg) се препоръчва за старт, като начални стъпки при навлизане в програмирането. Тя формира базови умения за писане на програмен код (basic coding skills), като се движи през учебния материал бавно, с много обяснения и примери и с много, много практика.

След нея, ви препоръчваме и нейното продължение “Принципи на програмирането със C#” (http://www.introprogramming.info/intro-csharp-book), която дава задълбочено познание за програмирането, решаването на задачи, развиване на алгоритмично мислене, писане на ефективен код с правилно използване на основните структури от данни и формиране на добър стил на програмиране, базиран на утвърдени техники за изграждане на качествен код.

Препоръчваме ви да четете тези две книги една след друга в следния ред:

  • Книга “C# основи – тя дава начални знания и умения за писане на код (данни, проверки, цикли). Тази книга е много, много подробна, обхваща много малка част от програмирането (писане на програмна логика), но в много голяма дълбочина и с много, много примери, задачи и решения, разписани стъпка по стъпка. Препоръчва се за напълни начинаещи.
  • Книга “C# принципи – тя дава много по-дълбоки знания и умения и като обхват и като ниво на детайли. В нея се обхващат фундаменталните принципи на програмирането, които не са се променили съществено през последните 15-20 години, макар и през призмата на съвременния език за програмиране C# (последна версия). Тази книга обхваща 5 пъти повече концепции и принципи на програмирането от първата и се препоръчва като втора стъпка след предходната книга.

Секция “Благодарности”

Благодаря на всички колеги, които се включиха доброволно и без заплащане в екипа по проекта за създаването и развитието на тази фундаментална книга по програмиране, за да споделят опит и да помогнат на навлизащите в програмирането (по азбучен ред):

  • Aлександър Кръстев, Александър Лазаров, Ангел Димитриев, Васко Викторов, Венцислав Петров, Даниел Цветков, Димитър Татарски, Димо Димов, Диян Тончев, Елена Роглева, Живко Недялков, Жулиета Атанасова, Захария Пехливанова, Ивелин Кирилов, Искра Николова, Калин Примов, Кристиян Памидов, Любослав Любенов, Николай Банкин, Николай Димов, Павлин Петков, Петър Иванов, Росица Ненова, Руслан Филипов, Светлин Наков, Стефка Василева, Теодор Куртев, Тоньо Желев, Християн Христов, Христо Христов, Цветан Илиев, Юлиан Линев, Яница Вълева

Благодарим и на всички останали, които допринесоха за този проект: Марина Шидерова, екипът на СофтУни, екипът на “Programming Basics” обученията и СофтУни стажантите (Иван Иванов и Симона Симеонова).

От къде да се сдобия с книгата?

Книгата “Основи на C# програмирането” се разпространява безплатно в електронен формат (PDF, DOCX и други формати) и ще може да се закупи на хартия от книжния пазар, както и от СофтУни. Книгата излезе от печат през март 2018:

Успех на всички с програмирането!

Viewing all 99 articles
Browse latest View live